BAĞIMSIZ SİYASİ KADIN GAZETESİ YIL:5 SAYI:26 EKİM-KASIM 2001 ISSN-1302-4566  

Cinsel Taciz
Aile İçi Şiddet

Kazete Anket
Cumhurbaskani Sezer, milletvekili maaslarini düzenleyen anayasa maddesini
referanduma götürdü.
milletvekili maaşlari arttirilsin mi?


Kazete Anket
Kadın milletvekilerinden hangisi, kadın sorunlarına ilgi gösteriyor?

Geçmiş Anket Sonuçları
 Darbe adlı dökümanter filminden sonra ilk CD'sini çıkardı
Elif Savaş'ın büyük başarısı

New York'taki müzik elçimiz Savaş, yeni CD'sinde, 19 ve 20. yüzyıldaki ünlü eşcinsel bestecilerin müziklerini yorumladı

Müzik otoritelerinin sesini çok etkileyici yorumunu ise çok iyi bulduğu Amerika'daki opera sanatçımız Elif Savaş Felsen, ilk CD'sini çıkardı.

Türkiye'de 50'ye yakın politikacı, bilim adamı, hukukçu ile yüzyüze görüşerek yaptığı Türkiye'deki 1970 ve 1980 askeri müdaheleleri konu alan Darbe adlı dökümanter film ile dikkatleri üzerine çeken opera sanatçımız Elif Şavaş, eşcinsel ünlü bestecilerin yapıtlarından derlediği ilk CD'siyle de uzun süre adından söz ettirecek. Amerika'daki müzik eleştirmelerinden "tam not" alan Elif Savaş, bu CD'yi "Kapalı Kapılar Zamanında" batı sanat şarkısı türüne escinsel bestecilerin katkılarını onurlandırmak amacı ile yaptığını söylüyor. Kültür tarihçileri için 19. Yüzyılın ikinci yarısının eşcinselliğin bir kimlik kategorisi haline geldiği dönem anlamını taşıdığına işaret eden Savaş, "Ancak çok az sayıda dökümanın delil olarak bulunması, modern zamanlardan önce yaşamış bestecilerin seksüel seçimlerini kesin olarak belirlenmesini zorlaştırıyor. Genellikle, eğer bir kişi kapalı kapılar ardında yaşadı ise, bu artistin dışarı hayatında veya eserlerinde (müziğinde) seksüelliğin izlerini göremezsiniz. Bu sebeple aksine kanıtlar da değerli olmakla birlikte biz, gerçekliği sabit olanları kapsamaya gayret ettik" diyor.

New York'ta yasayan seçkin bir piyanist ve ses eğitimcisi olan Martin Hennessy'in piyonosu eşliğinde doldurduğu CD'de yer alan bestecileri biraraya getirmenin büyük bir zevk olduğunu belirten Elif Savaş, bu bestecilerden bazılarının dinleyiciler tarafından cok iyi tanınmadığını, bazılarının ise tanındıkları halde bu yönlerinin bilinmediğini anlatarak, eşcinsel muzikolojinin geliştikçe, dinleyiciler kendi yollarınıdaha objektif çizeceklerini söylüyor.

OTORİTELER NE DEDİ?

Amerika'da çeşitli yayın organlarında Elif Savaş'ın son CD ile ilgili yorumlar ise şöyle:
"Elif Savas'in sesi cok etkileyici ve ozellikle yorumu çok iyi , bu CD dikkate değer derecede kendinden emin... Heyecanla tavsiye ederiz! (Out On The Town, June, 2001)
Sözlerin tercümesi cok dokunaklı... Savaş'ın sesinin gücü ve duygusallığı karşısında çok etkilendim...Çekici ve zengin bir ses. (Tim Murphy, Pridepage, August, 2001.)
"Kapalı Kapılar Zamanında" çok güzel ve düşünülerek ortaya konulmuş bir CD. Açılış parçasından en son parçanın son notasına kadar dinleyici fantastik hayal gibi bir müzikal yolculuğa çıkarılıyor. Bu seçkin parçalar Elif Savaş tarafından muazzam duygular ve teknik güç ile ortaya konuluyor. Parçalar Savaş'ın olağanüstü dinamik sınırlarını göstermek açısından cok uygun. Özellikle "Paysage" ve "Souric et Mouric" parçaları. Bu konuda bir CD çıkarılmasının bu kadar uzun zaman alması inanılmaz birşey. Ancak sonuç beklemeye değdi. (New York CD'yi almis bir muziksever, Haziran 2001.)


 
 
 

1391 Sok.No 4/201. 35220- Alsancak/ İZMİR
TEL: 0232.463 63 00 Pbx. Fax. 0232.463 53 03

http://www.kazete.com.tr kazete@kazete.com.tr