Central Veteriner Kliniği, Şaşkınbakkal Veteriner Kliniği, Anatolia Hayvan Hastanesi, İstanbul Veteriner Hekimleri Odası, ve ...

Sayın Editör,

Ben ve eşim (ve iki kedimiz), Amerika’dan Türkiye’ye Ocak ayında yerleştik. Kedilerimizden üçbuçuk yaşında olanını, henüz kendisi bebekken Heybeliada’da bulmuştuk. Gözünün içine bakarak yetiştirdiğimiz minik kedimiz ne yazık ki bu gelişimizde veteriner hatalarına kurban gitti.

Türkiye’ye her gelişimde insanları doğaya, hayvanlara karşı daha da bilinçlenmiş bularak seviniyorum. Ama bu son veteriner maceramız beni çok büyük hayal kırıklığına uğrattı. Amerikalı olan eşim burada çok yetenekli Türk doktorları tarafından ameliyat edildi, hastalıkları tedavi edildi. Ama hayvan doktorları için ayn güzel şeyleri söyleyemeyeceğim. Endişeleri hayvanları tedavi etmekten çok kuaförlüklerini yapmak, muayenehanelerine mutlak İngilizce isimler vererek bol mama satmak gibi görünüyor.

İstanbul Veteriner Hekimleri Odası’na şikayette bulunarak üstümüze düşeni bir parça yapmaya çalıştık. Kendilerine yollanan mektubu size de yollayarak sorumluluğumuzu büyük ölçüde tamamladığımızı düşünüyorum. Özellikle 4. paragrafın ilginizi çekeceğini umarım. Oda’ya yolladığım listeyi size uzunluğu sebebiyle yollamıyorum ama gerekirse liste elimde var.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim. 

 

 

Sayın İstanbul Veteriner Hekimleri Odası Yetkilileri,

22 Şubat 2002 tarihinde, üçbuçuk yaşındaki kedimiz Sara'nın kuyruğundaki eğikliği görüp derhal veterinere ( Şaşkınbakkal Veteriner Kliniği, 0216 385 2595 ) götürdük. Kuyruğun yerinden çıkmış olduğu, genel anestezi ile yerine yerleştirilmesi gerektiği söylendi. 2 Mart tarihinde operasyon yapıldı ve kedi ayılmadan eve yollandı. Operasyonda Xylazine (rompin) kullanıldı. Ağrı kesici olarak Rimadyl verildi.

Kedinin saatlerce ayılamaması ve Şaşkınbakkal Veteriner Kliniği'ne ettiğimiz telefonlardan baştan savıldığımıza kanaat getirdikten sonra, kedimizi geceyarısı Anatolia Hayvan Hastanesi'ne ( 206 411 4077, nöbetçi veteriner: Ebru Kuyumcu ) götürdük. Burada da eve yollamaya çalıştılar ancak vücut ısısının alınmasında ısrar ettik. Isının 34'e indiğini görünce paniğe kapıldılar ve kediyi bütün gece yoğun bakımda tuttular. Ertesi sabah kediyi çok sarsılmış ama en azından ayık durumda eve getirdik.

9 Mart'ta kuyruk hala yamuk olduğu için başka bir veteriner denemeye karar vererek Central Veteriner Kliniği'ne ( 0216 373 8513 ) götürdük. Orada kuyruk traş edildi ve her gün iki kez sürülmek üzere Naproxen krem verildi. 6 gün sonra sabah, kedimizi kusar ve halsiz durumda bulup yine aynı veterinere götürmek gafletinde bulunduk ve hayvancağız çok kısa bir süre sonra öldü.

Biz şikayetlerimizi iletmek üzere İstanbul Veteriner Hekimleri Odası ile iletişime geçtik. Ben kendisinin Oda Başkanı ve Profesör olduğunu iddia eden bir zatla telefonda görüştüm ancak görüşme öyle şaşkınlık vericiydi ki, bu zatın adını almayı akıl edemedim. Kendisi bana Naproxen krem gibi insanlar üzerinde de kullanılan bir ilacın kediyi zehirlemiş olamayacağını ve buna ispat olarak da tüm insan ilaçlarının önce hayvanlarda denendiğini söyledi. Ayrıca her şikayetle uğraşamayacaklarını ve elimizde otopsi raporu yoksa şansımızın olmadığını da ekledi.

Elimizde pekçok kayıt, kağıt, kedinin Amerika'daki esas veterinerinin panik içinde yolladığı e-mailler var. Ayrıca gittiğimiz her veterinerin bir öncekinin yöntemlerini tamamen tehlikeli ve yanlış olduğunu söylediklerini de söyleyelim, ama bu tabii kanıt olarak kullanılamaz. Ne var ki otopsi raporumuz yok. Zaten bu uğraştığımız veterinerlerin hangi birini, kime şikayet edeceğiz? Ancak Central Veteriner Kliniği'nin hayvanı direkt olarak zehirleyerek bu işe bir nokta koyduğu kesin.

Bunun üzerine buradaki veterinerlerin şikayet edilmeye değil, bilgilendirilmeye ihtiyacı olduğuna karar verdik. Bu sebeple size hayvanlar üzerinde zehirli etkisi olan ilaçlar ile ilgili liste ve bu listenin kolayca bulunabileceği kaynakçayı yolluyoruz.  Ayrıca bizim veterinerimizden aldığımız birkaç basit bilgiyi de ekliyoruz.

Umarız idealist bir veteriner arkadaşa ve hasta bir hayvana faydası olur.