Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

Tereke

March 23rd, 2010 · No Comments

İki hafta önce, oğluma bırakmayı uzun zamandır planladığım mirasın gereklerini yerine getirdim. Zeytinyağına bol limon sıktım, az tuz, bir minik çimdik şeker. Kıvırcık salata, taze soğan ve domatesten oluşan salatanın üzerine boca ettim. Sonra eline verdim ekmek lokmalarını: “Bak oğlum, bunlar annenin gemileri. Annen senin yaşındayken annesi, babası ona vermişlerdi. Şimdi sıra sende. Bunları salata tabağının muhtelif yerlerine yerleştireceksin. Salatanın sosunu iyice çekmeleri için başlarından bir itip bırakacaksın. Sonra ektiğini biçmek için döneceksin. Ama başkasının hakkını yemek yok. O yüzden hangisi senin gemin, iyice yerleştir aklına. Ayrıca suya indirdiğin sırayı da unutma. Çok dururlarsa parçalanırlar. Az dururlarsa su çekmez, yavan olurlar.”

O günden beri gemi indiriyoruz salataya. Ortada ortak salata kültürel mirastır. Efendice kendi önünden yemek, başkasının önünden sevdiğin, beğendiğin şeyleri çalmamak, gemilerini kontrol altında tutmak ama aç gözlü olmamak bir tabak salatada hayat dersi. Bir tabağı paylaşmak Türk kültürü. Balığı bütün koyarım tabağına. Çene, kuyruk bırakmaz. Sonunda kalan karikatür misali bir kemik. Beynini bana açtırıp hüpler. Daha kendi açacak yaşa gelmedi. Bu da bir miras. Sorumluluğu tam yüklenecek yaşta değil ama ağacı erken eğmekte fayda var.

Taze fasulye yemeğinin tabağını ekmekle şöyle bir sıyırıvermeyi bilir. Yanına ayran içmeyi. Pilava burnunu yanaştırıp, oooo, tereyağ kokuyor demeyi. Sabah kendi deyişiyle patlıcan (sahanda) yumurta ister. Ona da ekmekle saldırır. Tost ekmeği değil. Sabah fırından çıkarttığım somun ekmek.

Bir oturuşta 10 zeytin yiyebilir. Yemeğine illa tuz ekmek ister. Balına kaymak. Tepsi böreğin yufka katmanlarını ayırıp ayırıp yemeyi sever. Sigara böreğini birlikte saralım diye tutturur. Şam fıstıklarını tek tek açtırıp avuçla yutar. Henüz çekirdek çıtlatmayı bilmiyor. Herşeyin bir zamanı var.

Tarhana çorbasına bayılmıştı. Ezo Gelin’e de. İlk kaşıkta aşk. Dün ilk kez mercimek köftesi yedi. Yadırgamadı. Domatesli bulguru kuskus kadar seviyor, belki biraz daha fazla. Maydanozlu, kimyonlu köfte, hamburger ekmeğinde değil de, neden tek başına duruyor diye sormadı hiç. Ama yanına yoğurt istediği çok olmuştur.

İlk şekerparesini ilk adımı kadar net hatırlıyorum. Gözlerini açıp hmmmmm deyişini. Türkiye’de kelle yemeyi çok sevmişti. Ve tavuk göğsü. Gözleme yapan kadınları hatırlayıp ondan istiyorum dedi birgün. Gözleme yaptık hemen. Menemen’i Türkiye’ye gitmeden önce biliyordu zaten. Anneannesi de yapmayı biliyor diye şaşırıp, epey de sevinmişti.

İstanbul’daki bir restoranda tereyağla lor peyniri lavaşa sarıp yiyince, masadakileri konu hakkındaki teknik ve bilgisiyle dumura uğratmıştı. Biber dolmasını yemeyeli uzun zaman oluyor. Buradaki biberlerle olmuyor ki meret! Ama kuru patlıcan dolmasının kokusunu evin dışından bile alır.

Bende denizde yüzen cinsten gemi yok miras bırakacak. Böyle ekmek gemilerim var ancak. Belki üstüne çıkıp bir deniz havası alamaz ama çocuğuna öğretecek birşeyi olur birgün. Belki çok ileride bir akşam, Türkiye’nin bir sahilinde rakısından yudumlar, torununun ekmek gemilerini seyrederken annesini hatırlar.

Yazıyla Quel Alaka Patates Tarifi:

Küçük, taze patatesleri, kabuklarını soymadan bir bıçak çok inatlaşmadan girip çıkacak kadar haşlamalı. Ekmek tahtasına enlemesine koyup, geniş bir bıçağın sivri tarafıyla değil, geniş tarafıyla çok dikkatlice ve patatesi parçalamamaya dikkat ederek ezmeli. (Parçalanırsa da ziyanı yok.) Yaklaşık iki parmak kalınlığına inse güzel olur. Bir tavada az zeytinyağ kızdırmalı. Bu patatesleri dikkatle yerleştirip kızartmalı, sonra spatulayla çevirip diğer tarafını kızartmalı. Üzerlerine ince doğranmış maydanoz, tuz ve karabiber ekip servis etmeli. Yanına, üzerine sarımsaklı yoğurt olabilir, üzerine kaşar rendeleyip, fırına sokup çıkartmak olabilir. Üzerine domates sosu dökmek olabilir. Zeytinyağ, maydanoz (veya fesleğen), tuz, sarımsak mutfak robotundan geçirilip bir sos elde edilir, patatesin yanında ızgara et veya tavuk ile yenebilir. Güzel yapılırsa daha az yağı ve çıtırlığıyla patates kızartmaya hafif alternatif olur.

Afiyet, şeker!

Tags: Turkish Journal

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment