Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

4 Temmuz’unuz var mı?

July 9th, 2008 · No Comments

-Sizin ülkenizde 4 Temmuz var mı?

-Neden olsun ki?

-Yani 3 Temmuz’dan sonra 5 Temmuz mu geliyor?

-…… Ha, ha, ha…

İki katlı espri diye buna deniliyor herhalde. Önce bir Amerikalı’nın bütün dünyanın dört Temmuz’u kutladığını sanması cehaletiyle başlayan espri, sizin cehaletten oynayan sinirlerinizden dolayı verdiğiniz mantık açığı ve slam dunk!

Bizim 4 Temmuz’umuz var mı hakikaten? Hepimizin ha parçalandı, ha ele geçirildi korkularıyla değil de, varlığı yerleşmiş, kesinleşmiş bir milletin çocukları olarak, ülkenin doğumgününü hep beraber partilerle, eğlencelerle kutlayabildiğimiz bir 4 Temmuz? Çocuk piyeslerinden, jimnastik hareketlerinden, askeri geçit törenlerinden ziyade, halkın bayram havasında kutladığı bir gün? Hem yok, hem de uzun zaman olacağa benzemiyor. Neyse Efendim, yemek köşesinde parçalanacak konular değil bunlar. Birgün bizim de ülkemizde mangallarla kutlayacağımız cinsten 4 Temmuz’larımız olması dileğiyle, 4 Temmuz’ları kutlu olsun!

4 Temmuz 1776, Amerika’nın İngiltere’den bağımsızlığını ilan ettigi gün. Bugün Declaration of Independence, Meclis’ten geçmiş ve baskıya yollanmış. Baskıya yollanan kopyanın basımevinde zarar görüp yoklara karıştığı tahmin ediliyor. Kimlerin imzaları olduğu belirsiz. İkinci baskısı, Meclis üyeleri tarafından imzalanmış. Başkentte, görüşe açık olan belge bu. Amerikalılar, olayın ilk yıldönümünden beri 4 Temmuz’u kutluyorlar. 1941’den beri resmi tatil. Amerika’nın varlığını kutlayan tek özel gün.

4 Temmuz 1776’da Amerika’nın nüfusu ikibuçukmilyon kişiymiş. Bugün üçyüzdörtmilyon.

Biz, tabii günün önemine uygun olarak, sabah kahvaltımızı şehrimizin davetlisi olduğumuz belediye partisinde yapacağız. Belki fazlaca erken bir saatte birkaç Margarita içeceğiz. Öğleden sonra evimize dolan dostlarla mangal yakacağız. Akşam havayi fişek gösterisi seyredeceğiz. Ertesi gün, tembel bir haftasonu günü, birgün önceden kalmış yemeklerimizi yiyeceğiz.

Amerika’nın eleştirilecek çok şeyi var. Ama ona can veren Washinton, Adams, Franklin gibi çok değerli çocuklarının önünde şapka çıkartır, kendilerine çabalarının filizlendiği bu günü en güzel yemeklerle kutlayacağıma dair söz veririm!

New York Times’dan lezzetli bir Jerk Tavuk Tarifi: (8 kişi icin)

2 adet tavuk, porsiyonluk parçalanmış. Derisi ile birlikte

1 demet doğranmış taze soğan

1 adet doğranmış küçük kuru soğan

Kuru kırmızıbiber

1 tablespoon (çorbakaşığı) taze zencefil (ginger), ince kıyılmış

6 diş sarımsak

1 tablespoon (çorbakaşığı) kuru thyme (kekiğe benzer bir çeşit ot)

2 tablespoon (çorbakaşığı) allspice (tadı karanfil, hint cevizi ve tarçına benzer bir baharat)

1 tablespoon (çorbakaşığı) soya sosu

Bolca karabiber

½ cup (yaklaşık ½ bardak) zeytinyağ

1 tablespoon (çorbakaşığı) sirke

2 lime veya limon suyu

Tavuk haricindeki bütün malzemeleri mutfak robotunda macun gibi olana kadar ezmeli. Tavukları ve sosu bir kapta iyice karıştırarak, bir gece buzdolabında bekletmeli. Mangalda veya fırında (250- 300 Fahreinheit), 40 dakika ile 1 saat arasında pişirmeli.

Afiyet, şeker.

Tags: Turkish Journal

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment