Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

September 1st, 2004 · No Comments

Woody Allen “mastürbasyonu küçümsemeyin, mastürbasyon çok sevdiğiniz biriyle seks yapmaktır”, diyor. Bildiğim kadarıyla “bu kadar iyi sevişmemin sebebi yanlız başıma çok idman yapıyor olmam,” lafı da kendisine ait. Mastürbasyonun saç dökülmesinden ani körlüğe, zeka geriliğinden kısırlığa kadar binbir belaya yolaçtığı saçmalıkları içinde birkaç içaçıcı bilge söz bir komedyenden gelmiş.

 

Bugün mastürbasyon neredeyse ilaç niyetine reçetelere yazılacak! Depresyondan kendine güvensizliğe kadar her derde deva mastürbasyon, tek başına uygulandığında istenmeyen gebelik ve seksle bulaşan hastalıklara karşı da en etkili korunma yöntemi. Geçtiğimiz yıl Graham Giles adlı bir Avusturalyalı bilim adamı ve ekibi, sık sık mastürbasyon yapmanın erkekleri prostat kanserine karşı koruyacağını bulmuş. Mistır Giles’ın erkeklerden mi, yoksa kadınlardan mı rüşvet yediği hakkında bir bilgi bulamadım.

 

Tarih hakikaten tekerrüden ibaret olmalı. Mastürbasyonun itibarı da zaman tekerleğine binmiş, bir çamura batıyor, bir gün yüzünde gururla ışıldıyor. Kelimenin kendisi Yunanca ve Latince’nin birleşiminden doğmuş: Yunanca mezea (penisler), Latince turba (düzen bozmak, karıştırmak). Mısırlılar hayatın diğer konularında olduğu gibi, bu konuda da tanrısallaştırılacak şeyler bulmuş. Bir tanrının mastürbasyon yapması yaratıcı ve sihirli güçlerinin ortaya çıkması olarak değerlendirilmiş. Birkaç Afrika yaradılış efsanesinde de tanrıların insanlığı mastürbasyonla boşalarak yaydıkları tohumlarla başlattığını okuduğumu hatırlıyorum. Yunanlılar ise her zamanki pratik zekalarıyla mastürbasyonun seksüel huzursuzluğa birebir olduğunu farketmiş, işlevini doğal ve sağlıklı bulmuşlar. Antik sanatta erkek mastürbasyonu daha fazla konu edilmekle birlikte, Yunan sanatı kadınlara eşitlik gösteriyor.

 

Sonra her nasılsa batıda seksin karanlık çağlarına yuvarlanıveriyoruz. Yakın doğuda seksin aydınlık çağından pek bahsedilemeyeceğine göre, o tarafa hiç girmiyorum. Batıda fobi öyle ileri gitmiş ki, mastürbasyon tecavüzden beter sayılmaya başlanmış. Bir din bilimci olmadığımı ekleyerek, bu fobinin eski dini yazılarda tohumun boşa savrulmaması gerektiğine dair geçen bölümlerinden kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Sebebi her ne ise, mastürbasyon bir sürü kişinin kafasını meşgul eden bir “problem” haline dönüşmüş. 18. yüzyılda özellikle gelişme çağındaki çocuklara bol bol mısır yedirip, elini, ayağını bağlamaktan, 19. yüzyılda kızların cinsel organına ısırgan otu sürüp, oğlanlara ereksiyon halindeki penise elektrik şoku verip alarm zilleri çalan kemerler taktırmaya kadar birsürü yöntem denenmiş. İnsanoğlunun işkence etmekteki yaratıcılığına şapka çıkartmak lazım. En son teknik, uydurma bilimin arkasına gizli psikolojik saldırı şeklinde: avuçlarında kıllar çıkar, yüzün yeşerir, pipin kuruyup düşer!

 

Oysa bugün biliyoruz ki, mastürbasyonun titiz araştırmalardan sonra ortaya dökülebilen en kötü yan etkisi yorgunluk ve sızı. Bu yan etkiler de zaten aşırıya kaçmayı kendi kendine bertaraf etmiş oluyor. Mastürbasyonun sebep olabileceği tek fiziksel bozukluk Peyronie Hastalığı ki delikanlılık çağında erkeklerde agresif mastürbasyondan dolayı penisin kıvrılması şeklinde izah edilebilir. Kendini tatmin etmenin aşırı dozda zevke uğramaktan başka ne zararı olabilir? Ben konu çok zorlanırsa bir olası zarar bulunabileceğini düşünüyorum: kendi stilinize öyle alışırsınız ki, başkasının stili sizi orgazma ulaştıramayabilir.

 

Yüzyılların omuzlarımıza yüklediği ağırlıktan kurtulmak zor. Yanlış inançlar hala yakamızı bırakmıyor. Örneğin evli bir insanın kendini tatmin etmesi anormal sayılıyor. Oysa ki seksüel açlıkları farklı iki kişinin arasında doğabilecek stresi, güdüleri fazla olan tarafın ara sıra mastürbasyon yapmasıyla ortadan kaldırmak, ya da en azından hafifletmek mümkün. Mastürbasyon kapalı kapılar arkasında kalmaya da mahkum değil: açık fikirli çiftler birbirlerini tatmin ederek cinsel yaşamlarına çeşitlilik katabilirler. Herşeyin ötesinde, partnerleriyle çok mutlu cinsel hayatı olan kişiler bile bazen kendilerine zaman ayırmayı, kendi vücutlarını keşfetmeyi tercih edebilirler. Bizimki gibi kişisel cinselliği kültürel tabularla bastırılmış, ancak cinselliğin heryerde çerez gibi satıldığı ülkelerde zaten gençler mastürbasyonun faydalarını anlamış durumdalar. Ben daha da fazla yapmalarını tavsiye ederim. Genç kızlarımız yanlış seçimlerle önlerine gelen ilk katıra beyaz at diye binmekten, oğlanlarımız kaldırım köşelerinde salyaları akan insanımsı neandertal tiplemeleri sergilemekten belki böylece kurtulurlar.

 

Bu ay okuyucu sorularını yanıtlamak yerine anket yapmaya karar verdim. Kopya çekmek, kopya vermek, cevapları sonuçlara göre değiştirmek, sonuçlara itiraz etmek, sonuçlara bakıp kendini kahretmek, sonuçlara bakıp kendini birşey sanmak serbest:

 

Seks Hayatınız Tatmin Edici mi?

 

1- Seks sizin için:

a) Arzulamaya başladığınız anda,

b) Yatakta cilveleşmeye başladığınız anda,

c) Cinsel birleşme sırasında başlar.

 

2- Hangisini yapabileceğinizi düşünüyorsunuz?

a) Porno DVD kiralayıp tek başına veya sevgilinizle seyretmek,

b) Sevişirken fanteziler kurmak.

c) Işık altında sevişmek,

 

3- Mastürbasyon:

a) Size doğal gelen ve yapmaktan ve hoşlandığınız birşey.

b) Denediğiniz birşey ama sizi rahatsız ediyor.

c) İğrenç, imkansız!

 

 

4- Tam orgazma ulaşmak üzereyken aklınızdan ne geçiyor?

a) Ne olur uzuuun sürsün!

b) Orgazma ulaşmak istiyorum, istiyorum, olmalıyım…

c) Orgazm da ne?

 

5- Sevgilinizle seks hakkında konuşmak:

a) Sağlıklı. Daha iyi bir cinsel hayata atılan adım.

b) Utandırıcı. Keşke böyle şeyleri konuşabilseniz…

c) Ayıp. Böyle şeyler konuşulmaz.

 

6-Orgazm olmuş gibi yapmak:

a) Ne gerek var? Neredeyse her seferinde orgazma ulaşıyorsunuz!

b) Eğer ufukta orgazm görünmüyorsa başvurduğunuz birşey.

c) Herzaman oynadığınız rol.

 

7- Hangisi doğru?

a) Düzenli olarak sevişmemeyi düşünemiyorum bile!

b) Sevişmeyi seviyorum ama ilişkimde bir süre eksik olursa da dünyanın sonu değil.

c) Sevişmekten kaçınıyorum. Çok uzun iş, kim uğraşacak, falan, filan…

 

8- Sevişmeden önce sevgiliniz soyunurken:

a) Doyasıya seyrederim.

b) Yardım ederim.

c) Soyunduktan sonra eşyalarını aşmasını hatırlatırım.

 

9- Kız arkadaşınız size sevgilisiyle yatakodasında yaşadıklarını anlatıyor.

a) Siz de kendinizinkinden bahsetmeden duramazsınız.

b) Hımmm… Bizim yatağı biraz daha renklendirmeli diye düşünürsünüz.

c) Keşke sizin de böyle …

 

10- Seks hayatınızı nasıl renklendirebilirsiniz?

a) Sevgilime aşk mektubu yazsam?

b) Belki erotik bir müzik dinlerken sevişsek daha güzel olur…

c) Terapi dışında yapılabilecek birşey yok.

 

Ah, ne terslik! Ben farkına varmadan yerim bitmiş… Sonuçlar ve analizleri önümüzdeki aya. O zamana kadar hepinize tatmin edici, sağlıklı ve mutlu cinsellikler dilerim sevgili Seksperciler.

 

Tags: Elele/ Seksper

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment