Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

August 1st, 2004 · 2 Comments

Geçen gün bir arkadaşım telefon etti bana. “New Yorker Dergisi’nin geçen sayısını okudun mu?”

“Evet, okudum.”

“Irak’la ilgili bölümünü?”

“Evet.”

“Ne biçim insanlar yahu! Resmen kızlık zarı takıntıları var!…”

“Türkiye’de de öyle.”

“…..” Sessizlik. Pot kırdığını zannettiğinden.

“…..” Sessizlik. Benimkisi utançtan.

 

New Yorker’daki yazı Amerika’nın Irak’ı işgali ile ilgiliydi. İçinde kültür çatışmalarını açıklamak açısından yazılmış birkaç paragraftan bahsediyordu arkadaşım. Bilinen şeyler, tekrarlamaya gerek yok. Evlenmeden sevişen kızlar, tecavüz sonucu bekaretleri çarsaflarda kalmış kızlar, kızlar sırf bu sebepten dövülmüş, terkedilmiş, öldürülmüş … Türk olduğumdan, Irak’a komşu olduğumuzdan Amerikalı arkadaşım belki bir açıklaması vardır da ben bilirim diye aramış beni. Hayır, bende bilmiyorum. Tahminlerim var da, dergide basılmasına uygun olmayacak kadar ağzı bozuk laflarla düşüncelerim birbirine dolaşmış durumda şimdilik. İçimdeki hırstan olsa gerek. Birgün daha serin kafayla oturup yazarım düşüncelerimi size. Henüz zamanı değil.

 

Kendi milletime ayna tutmaya hazır olmadığıma göre, buna en yakın düşen şeyi yapacağım bu ay ve başka milletlerin başına bela olan bir dertten bahsedeceğim: kadın sünnetinden. İçiniz kaldırmıyorsa, gerisini okumayın derim. Doğrudan sorulara atlayın. Ama insanlık biraz da duyarlılık, acıma, kendini başkasının yerine koyma yeteneği değil midir?

 

Şeyma bir güzel kız. Ceylan gözlü, sırma saçlı, teni doğustan yanık, onbir, oniki yaşlarında bir Mısırlı kızcağız. Annesi zamanın geldiğine karar vermiş, çağırmış evlerine bir ebeyi. Bir de komşu kadın. Şeyma genç, güçlü, iki kadın ancak başa çıkar öbürü işini hallederken…

 

Yatağa yatırmışlar Şeyma’yı. Annesiyle komşu kadın bastırmışlar aşağıya, ebe kadın temizlemiş “kirli organlarını” Şeyma’nın bir keskin makasla. İki gün yürüyememiş Şeyma. Şeyma bir şanslı kızmış. Kanamadan ölümler ender değil kadın sünnetinde. Mısır’da günde 3 bin 6 yüz kızın sünnet edildiği tahmin ediliyor.

 

Kadınların sünnet edilmesi dini sınır bilmiyor. Suçluları Müslümanlar, Hristiyanlar Animistler. Ülke sınırı da tanımıyor bu bela: Mısır, Sudan, Etiyopya, Somalya, Nijerya,… 130 milyon kadar kadın ortalıkta “temizlenmiş” dolaşıyor. Ya da isterseniz sakat dolaşıyor deyin. Her töre gibi, törelikten çıkmış, dinlerin içine işlemiş. Hadislerde geçtiğine yemin eden din adamlarının bayrağı altında kadınlığa karşı, kadınlığa rağmen işlenen bir suç kadın sünneti.

 

Sebebi açık: kadını zevk alacağı her türlü organdan soyup arındıracaksın ki ahlakı bozulmasın. Kızlar sokaklarda “erkek isterim” çığlıklarıyla, ağızlarında köpüklerle millete saldırmasın! Yaşlı erkekler, azgın karılarını doyuramayınca terkedilmesin. Klitorise değen penis çürüyüp kopmasın. Bebek doğarken klitoristen zehirlenmesin. Kadın zevk ihtiyacına girip depresyonlarda mahvolmasın. Bütün bu acıklamaları beğenmediysenızö size daha modern açıklamalar sıralayabilirim: Sünnet olmazsan yüzün sarı olur. Sünnet olan kadının yüzü güzelleşir. Sünnet kokuları giderir. AİDS kapmazsın. Yani sünnet her derde devadır!

 

Sünnetin hafifi ve ağırı var. Hafifinde klitorisin ucundan alıyorlar. Ağırında büyük dudaklar gittiği gibi, bir de evlenene kadar vajinanin ağzı, ancak regli kani geçecek ufaklıkta bir delik bırakılmak şartıyla dikiliyor. Şeyma’ya ne ettikleri kayıtlara geçmemiş.

 

1995’te Mısır’da devlet hastahanelerinin kadınlara sünnet uygulaması yasaklanmış. Diğer ülkelerde de aktif kadınlar, bulabildikleri aklı başında din adamlarının ve uluslararası grupların yardımıyla bu töreye yasaklamalar veya en azından kontrol getirtmeye calışıyorlar. Bir başka milletin bocalamalarına gülüp geçmek, problemlerini küçümsemek kolay. Ta ki, iğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına batırana kadar. Bizde bakirelik canlara malolurken, başkalarını eleştirecek yüz bulamıyorum kendimde. Kızlık zarı takıntısı insanoğluna neler yaptırıyor!

 

Bu kadar iç sıkıcı konudan sonra Seksper’e erkek okuyuculardan mektuplar gelmeye başladığını müjdelemek isterim. Benim sevgili cesur erkeklerim dertlerini dökmeye başladılar.

 

Seksper Hanım, buraya yazmam doğrudur herhalde. Geçen ayki yazınızı okuyunca sizden fikir sormaya karar verdim. Ben 21 yaşındayım. Hayatımda hiçbir kadınla beraber olmadım. Öpüşmedim bile. Bir keresinde korkup kaçtım. Yani odadaydık, ama beceriksizlik ederim diye korktum, bahane gösterip kaçtım. Eşcinsel değilim, kızlara ilgi duyuyorum ama çok çekiniyorum. Deneyim icin bir hayat kadınına gitmeyi düşündüm. Ama kızkardeşlerim var, kadınlara saygımdan onu da yapamam. Aşık olmayı beklersem, sonsuza kadar bekleyecekmişim gibi geliyor. Yardım edin! Rumuz: Yardım

 

Hiç günün birinde “Seksper Hanım” diye hitap edileceğimi tahmin etmemiştim doğrusu. Alışkanlık yapabilir! Sevgili Yardım, bu ülke karşılıklı isteyen, ama bir dolu sebepten yapamayan bir sürü kafası karışık ve beli yanık gençle dolup taşıyor. Erkekler kaldırım hovardalığında, çekici sandıkları sözlerle kızları taciz ederek ağız seksi yapmaya uğraşırken, kızlar yataklarında tavanı seyrederek “cici kızlar böyle hissetmez,” mantrasını ezberlemeye çalışıyorlar. Ha, bir de erkeklerin “işlerini fahişelerle halleden” kesimi var ki, onların umumi tuvalette ihtiyaç gidermekle bir kadınla beraber zevk almayı birbirine karıştırdıklarını tahmin ediyorum. “Dokunulmamış, saf kız arkadaşları”nın da bu oğlanları kendilerine sadık sanması işin cabası! Onlar oğlanların “pis işlerini” kendileriyle “halletmeleri” için evlenmeyi bekleyecekler.

 

Buraya kadar yazdıklarımdan parayla mutluluğun satın alınamayacağına inandığımı sanma. Olabilir, neden olmasin? Ama herkesin tersine ben, erkeklerin seks hayatlarının taş gibi, her hava şartına dayanıklı olmadığını düşünüyorum. İlk tecrübe ilk tecrübedir. İki beceriksizin sevişmesi sıkıntıdan gözleri kapanan, esnediğini başını çevirerek saklamaya çalışan, bu yollardan defalarca geçip yüreği ve vücudu iyice nasırlaşmış bir fahişeyle yatmaktan daha iyidir diye düşünüyorum. Ayrıca, ilk tecrübeni bir fahişeyle yaşamanın seni incitmeyeceği, psikoseksüel hayatını zedelemeyeceği de belirsiz. Kadınlara duyduğun saygı övgüye değer. Ama fahişeye gitmemek icin böyle sebepler de var. Yoksa kızkardeşlerine duyduğun saygıdan dem vururken, gizli kapakli bir şekilde bana seksin kadınlar için aşağılayıcı birşey olduğunu düşündüğünü mü anlatmaya çalışıyordun?

 

Üzerinde kendi kendine kurduğun “başarı” baskısını oturup bir güzel analiz et. Biz burada zevkten bahsediyoruz, üniversitedeki final imtihanlarından değil. Eğlenmene bak!

 

Kızlar ne zaman naz yapar, ne zaman hakikaten hayır der? Bir kız arkadasim var 24 yaşında, ne zaman evde yanlız kalsak soyunmaya, öpüşmeye itirazı yok ama fazlasını istemiyor. Öpüşürken bile kendini geri çekiyor bazen. Sanki biraz ısrar etmemi istiyor. Israr etsem belki daha ileri gideriz. Ne istediğini nereden bileceğim? Rumuz: Kafam Karıştı!

 

Kafam Karıştı!, evinin kapısına polisler dayandığı zaman kafanın karışıklığı bir anda geçiverir. Ağzımızda dilimiz olduğuna göre, şempanzeler gibi vücut dilini tercüme etmeye çalışmamızda bir mana göremiyorum. Kız arkadaşın hala naz, niyaz safhalarında isteklerini sana iletemiyorsa, sevişecek olgunlukta değildir derim. Uzak dur.

Tags: Elele/ Seksper

2 responses so far ↓

  • 1 gariptirki // Dec 28, 2009 at 4:18 pm

    Sevgili sexper hanım.Kız arkadaşım şakaya vurdursada bana tecavüz et gibisinden konuşuyo.Yaklaştığım zamanlardaysa kendini kasıp haraketsizce yatıyor. Acıkcası utangaç olması nedeniyle isteğini tecavüz dillinde acığa vurduğunu düşünmeme rağmen yakınlaşmaya başladığımızda onun pasif davranması bende tecavüz ettiğim hissini uyandırarak, pskolojik olarak olumsuz etkiler bırakıyo.Ve daha ileriye gitmiyorum.Korkum onun gercekten hazır olduğundan ötürü emin olmamam ayrıca akabinde gelişebilicek olaylarda (reşit olmaması) gibi sebeplerden adıma atılabilicek tecavüz suclamalarıdır. Cok istememe rağmen korkularımdan ötürü ilerliyemediğimizi hissediyorum. Garip değilmi? Sizce ne yapmam gerekir? Düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • 2 admin // Dec 28, 2009 at 4:43 pm

    Sevgili Gariptirki,

    Elele, Seksper kosesine son verdi. Artik Seksper’i yazmiyorum. Size ancak kucuk bir nasihatte bulunabilirim. Ben herseyin her zaman acikca konusulmasindan yanayim. Sonradan meydana gelebilecek yanlis anlamalari, suclamalari, mutsuzluklari engellemek icin kizarkadasinizin asil istegini ogrenmelisiniz. Kendisi bakire ise, belki cinsel iliskiye kendisini hazir hissetmedigi icin, boyle bir uydurmaca icine girmek istiyordur. Belki sorumlulugu ustunden atmak istiyordur. Bunlari konusmadan bilemezsiniz. Konusmadan harekete girisirseniz de cok pisman olabilirsiniz.

    Sevgiler.

Leave a Comment