Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

March 9th, 2005 · No Comments

Seksper’e gelen mektuplar hakikaten gerçek mi? Türkler’in böyle şeyleri soracağına inanmıyorum. Ya bir başka yabancı dergiden tercüme ediyorsunuz, ya da siz uyduruyorsunuz. Zeliha

 

Zelihacığım, senin televizyonun Türk kanallarını çekmiyor mu? Gazetelerden de haberdar değilsin sanırım. İnternet’i de sırf email yollamak için kullanıyor olmalısın. Türk halkı, sağlıklı veya sağlıksız, cinsel evrim içinde, hızla değişime uğruyor. İletişim çağı kapılarımızı zorluyor, insanlarımızı daha önce bilmedikleri kıyılara atıyor. Türkler, bir yandan namus davası diye birbirlerini boğazlarken, diğer yandan kızlarını televizyonlarda kaynanalara pazarlıyorlar. Bana gelen bütün mektuplar has be has Türkler tarafından yazılmış mektuplar. Uydurmaya, tercümeye ihtiyaç yok. Hatta yerim, gelen bütün emailleri cevaplamaya dahi yetişmiyor! Cinsel konuları yüzyüze konuşacak hale henüz gelmedik ama emailleşemeyecek kadar da tutuk olduğumuzu sanmıyorum.

 

 

Evvel Zaman İçinde:

 

Mezopotamya, insanlık tarihinin bilinen en eski kayıtlarının tutulduğu topraklar. Evliliklerinin, tahılının ve hatta eşeklerinin en detaylı bilgilerini kaydetmiş bir milletin, cinselliğe yüzünü çevirmesi pek tuhaf olurdu. Cinsel hastalıklarla ilgili ilk bilgileri de Babilliler’den almak mümkün. Gonorea ve frenginin tanrılar tarafından yollandığına inanan Babilliler, frengi yaralarının basbayağı yengeç ısırığı olduğuna, bunun da gökyüzünde Yengeç ve Akrep burçlarının arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden meydana geldiğine kanaat getirmişler. Hammurabi bile kanunlarını yazıya geçirirken, kendisine karşı çıkmaya kalkacak olanları frengi ile lanetlemiş!  Aşk ve savaş tanrıçası İştar, kendisine tapınanların düşmanlarına cinsel yollardan bulaşan hastalıklar yollarmış. Gerek İştar’ın tapınaklarında cinselliğin öne çıktığı ibadetlerden, gerekse Tanrıça’nın savaşçı ve üretken nitelikleri birarada toplamasından olsa gerek, Babil’in düşmanları, bu medeniyetin hem kendisini, hem de cinsel rahatlığını  hedef almışlar, binlerce yıl dillerine dolayıp durmuşlar!

 

 

 

Sigmund Freud kim?

 

Koskoca Freud’u iki cümleyle bu küçücük köşeye sıkıştırıp mezarında ters çevirttirecek ve hatta kızdırıp geceleri kendimi ruhu tarafından ziyaret ettirecek değilim! Ama meraklısı için birkaç cümlecikle Seksper’de bahsetmeye değer derim: Freud’u kafasını sekse takmış, milletin her rüyasında, her probleminde, her düşüncesinin altında penis arayan sapık bir psikoloğa indirgemek, bu adamı hiç okumadan, kulaktan dolma bilgiyle ahkam kesmektir derim.  Freud, insan doğasının derinliklerine, tabulara aldırış etmeden cesaretle daldı. Bugün, herşeyi sekse bağlaması eleştiriliyor ama hiçkimseyi, bilimadamlarını bile kendi zamanlarından ayırıp mikroskop altına sokmamalı. Freud, cinsel tabuların özellikle orta ve zengin sınıfın hayatını cendereye aldığı zamanlarda yaşadı. Kabul ettiği hastalar, bu yükün altında ezilen insanlardı. Bazi fikirleri psikoloji tarihinin tozlu sayfaları arasına karışmakla beraber, Freud, bilinç ve bilinçaltı ile ilgili değerli calışmaları, psikoanaliz teknikleri ve birbirinden ilginç kitaplarıyla ölümsüzler arasında yeralıyor. Freud okumadıysanız, modern insanı ve kültürü algılamanız da oldukça yüzeysel kalacak.

 

Tags: Elele/ Seksper

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment