Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

June 1st, 2007 · No Comments

Bu sefer bir sürü kısa soruya bir sürü kısa cevap vereceğim. Her ay bana email yollayan herkesin mektubunu yayınlayamadığım için çok özür diliyorum. Cevaplayamadığım bir dolu mektup birikti. Bunları bekletmektense, kolayca cevaplanacak soruları liste haline getirmeye karar verdim:

 

İlk ilişkide hamile kalma tehlikem var mı? Var. İlişki tamamlanamamış bile olsa, ilk de olsa, son da olsa var.

Erkek dışarıya boşalsa hamile kalır mıyım? Evet. Dışarıdan kasit, sen yatakodasındayken erkeğin banyoda olması hali ise ihtimal yok! Kadının cinsel organlarının yakınına boşalma (iç çamaşır, bacaklar, vesaire), ihtimali azaltsa bile hamilelik riski taşıyor.

Doğum kontrol hapları, hangi hastalıklara karşı koruyor? Doğum kontrol hapı, kadını hiçbir hastalıktan korumaz. Doğum kontrol hapı kullanan kadın, yine de AİDS’e, frengiye, cinsel yollarla bulaşan daha birçok hastalığa yakalanabilir. Bu hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanmak lazım.

Erkek arkadaşımı prezervatif kullanmaya nasıl ikna edeceğim? Sana bildik cümlelerle gelecek:  Bana güvenmiyor musun? Biz yakında evleneceğiz ama…  Ama seni çok seviyorum… Bir kerecikten birşey olmaz! Sen de aynen bir politikacı gibi, verilen her cevaba daha iyisiyle cevap vermeyi öğrenmeli, hazır olmalısın! Sana güvenmekle ilgisi yok ki. Cinsel hastalıklar yıllar önce bulaşmış olabilir. Evlendiğimiz zaman yeniden düşünürüz. O zaman prezervatif takıp, beni sevdiğini ispat et. Bir kerecikten çok şey olur.

İki prezervatif birden takınca daha iyi korunuluyormuş diye duymuştum. Gayet pratik bir çözüm gibi görünmekle beraber, iki plastiğin birbirine sürtünmesi, friksiyona sebep olup, prezervatiflerde yırtılma yapabilir. Eğer çok etkili korunma yöntemi istiyorsan, birkaç şeyi birden kullan: prezervatif ve doğum kontrol hapı mesela. En iyisi, bir jinekologa danışmak.

Oral seksten hastalık bulaşır mı? Bulaşabilir. Herpes, bel soğukluğu, frengi, AİDS, hepatit A ve B, cinsel organlarda çıkan siğiller… Hepsi bulaşabilir.

Erkekler oral seksi neden istiyor? Eşim istediğini birkaç kez ima etti. Ama bana iğrenç geliyor. Erkek neden oral seks ister? Bilmem! Biz neden bazı şeyleri istersek, o da o yüzden ister: zevk için. Erkeğin cinsel organını kuru dal gibi düşünmemek lazım, çok hassastır. Bu yüzden, farklı birleşmeler, farklı zevkler verecek tabii. Yatakta partnerlerin yapmak istemedikleri şeyleri, sırf karşı tarafı memnun etmek için yapmalarının, zamanla o kişiye karşı soğukluk yaratacağını düşünüyorum ben. Ama partnerin ihtiyaçları da tamamen gözardı edilmemeli. Denemeye çalışabilirsin, tamamen aykırı bir düşünce ise, eşini başka şekillerde tatmin etmeyi deneyebilirsin. Yatak, alışveriş yapılacak, sen şunu yaparsan, ben de bunu yaparım diye çekişilecek  yer değil. “İğrenç” kelimesini düşünmeden, herşeyi doğal akışına bırakarak, aktif davranarak birlikte mutlu olmaya çalışmak, orta yolu aramak en güzeli.

Mastürbasyon zararlı mı? Ne kadarı zararlı? Mastürbasyon zararlı değil. Tabii, sivilce yapar, körlüğe sebep olur filan ama, olacak o kadar! Tabii şaka ettiğimi biliyorsunuz. (Biliyorsunuz, değil mi? Aman, emin olayım!) Herşeyin takıntısı zarar. Ne kadarı zararlı? Evden çıkamayacak hallere gelmek kadarı, olmazsa olmaz şekillere girmek kadarı zararlı. Yoksa, hiçbir zararı yok. Yalnız bir tek, istenmeyen yan etki olabilir: hep aynı şekilde tatmin olmaya alışabilir insan. Demek ki, mastürbasyonda bile çeşitlilik lazım.

Adet kanaması sırasında cinsel ilişkiye girebilir miyim? Evet. Adet kanamasında atılan kan zehirli, pis, kötü, korkunç, zararlı değil. Rahim her ay hamileliğe hazırlanıyor, duvarlarını zengin damarlardaki kanla besliyor, hamilelik gerçekleşmeyince bu kanı atıyor. Hepsi bundan ibaret. Adet sırasında bazı kadınlarda kuruluk olabilir. Bazı kadınlar ve erkekler, adet sırasında ilişkiye girmekten hoşlanmayabilir. O konular başka. Ama istenildiği takdirde, neden olmasın? Yalnız, çok ender de olsa adet sırasında ilişkiden hamile kalınabileceğini unutmamak lazım. Ayrıca, cinsel yollardan bulaşan hastalıklara da dikkat.

Tags: Elele/ Seksper

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment