Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

Başkan Bush’un Masasında:

June 1st, 2005 · No Comments


Bir insan yediği şeydir demişler. Devamlı sığır etiyle beslenenler icin çok iç açıcı bir deyiş değil ama atasözlerinde bir hikmet vardır diyerek kabulleneceğiz çaresiz. Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanı Bush her ne kadar Connecticut Eyaleti’nde ağzında gümüş kaşıkla doğmuş olsa bile, bitmeyen ergenlik çağını geçirdiği ve politik yaşamının filizlendiği Teksas’ı memleketi sayıyor. Teksas’ın plakasında “Tek Yıldız Eyaleti” yazar. Amerika’nın Alaska’dan sonra en büyük eyaleti Teksas’ın Türkiye yüzölçümüne yetişmesine sadece  88 km2 var. Teksas’ın herşeyi büyük. 1178 şehri, 6736 irili ufaklı gölü, yılda 123 hortumu, 21 milyon nüfusu, Johnson’ı, Eisenhower’ı ve Bush Ailesi ile koskocaman bir eyalet. Hatta insanları ve hayvanları bile daha büyük. Teksaslı’nın eyaletini ülke içinde ülke saymasının sebebi kibirinin de büyük olması herhalde.

 

Teksas Amerika’nın et deposu. Uçsuz bucaksız çiftliklerin göz alabildiğine büyük ovalarında sığırlar otluyor. Tembel tembel geviş getiren besili sığırların bazısı ünlü Teksas Barbeküsü’ne dönüşecek. Teksas’ta erkeğin hayatta övündüğü, bir garajında otomobili bir de bahçesinde mangalı. Mangal derken bizim bildiğimiz, kömürden ve et yağlarından kat kat islenmiş, tek ayağının altına düz dursun diye kağıt sıkıştırdığımız teneke mangal müsvettesinden bahsetmiyorum. Tembeli gazla, ciddisi kömürle çalışan, bazen üç-dört ayrı katı olan, kullanmak için agir vasıta ehliyetinizin olması lazım gelen et canavarlarından bahsediyorum. Bu mangalın başına dev cüsseli Teksaslı erkeği geçirin. Eline de birasını tutuşturun. Buyrun size Amerika’nın kalbinden manzaralar.

 
Amerika’da bile mangalı erkek, dolmayı kadın işi yapan nedir? Bir sosyolog araştırmalı…

 

Amerika’da bir de ünlü Mangal Muharebeleri var: sos ete önceden mi, piştikten sonra mı sürülecek, yoksa sos tamamen gavur işi de acaba et sadece kuru baharatlarla mı ovalanmalı? Gazlı mangalda pişen et barbeküden sayılır mı? Bu işi Güney Carolinalılar mı bilir, yoksa Teksaslılar mı? Lütfen işin içine balık filan sokup kendinizi şehirli ukala pozisyonuna sokmayınız; sığır ve domuz mangalların efendisi. Çok direttiniz, belki tavuk kenardan bir yerden gagasını gösterebilir.

 

Ama işin ehli, hayatını, başını ve kolestol ölçümlerini barbekü yolunda feda etmiş gerçek mangal ustası etini bidonda pişiriyor. Teneke bidonlar boylamasına yarılıyor, demir ayaklara yerleştiriliyor, alt yarısı çeşit çeşit kömürle (çeşit çeşit kömür de mi var demeyiniz, yanma sınırlarına göre sınıflandırılmış kömürler var), çeşit çeşit odunlarla dolduruluyor. Üstüne ızgara demiri ve onun da üstüne seçme etler ve hatta bazen bir hayvanın tamamı yerleştiriliyor. Böylece neredeyse bütün gün sürecek bir işlem başlamış oluyor. Kendinizi öyle konu komşunun önünde testere ile bidon keserken hayal bile edemiyorsanız, en ufacık tefeciği için 3000 Dolar’ı gözden çıkarınız. Şakası yok, bu bir yatırım, erkekliğinize yatırım.

 

Teksas’ta tabii Meksikalılar var. Ama Teksas’da hiçbirşey az olamayacağı için çok Meksikalı var. Tam 2 milyon birinci jenerasyon Meksikalı, o da yasal sayım sonuçları. Bu kadar Meksikalı, bu kadar Teksaslı’yla kaynaşırsa ortaya ne çıkar? Tex-Mex denilen bir mutfak kültürü tabii ki. Soslarıyla, lavaşlarıyla, Meksika mutfağının zengin detayları törpülenmiş ve Amerikan zevkiyle birbirine katılmış, biraz banal da olsa oldukça lezzetli bir birleşim…

 

Yemeğe Texaslı Mr. G.W. Bush’u çağıracaksanız şanslısınız. Gerçek bir etobur olan Mr. Bush’un en çok Tex-Mex sevdiği, ardından barbekü yediği biliniyor. Hoş, herhangi bir eski Amerikan başkanını da çağırsanız olurdu. Genel olarak Amerikan başkanlarının damak lezzeti patates-et ikilemesinden oluşuyormuş. Mesela Ford’a kuzu kaburgayı, Carter’a bifteği, Clinton’a kuzu pirzolayı men edemezmişsiniz. Acaba yemek zevkleriyle kişiliğin bir ilgisi var mı? Bizimkiler ne seviyor? Belki de bir ülkeyi idare etmenin yolu etoburluktan geçiyordur.

Tags: Lezzet/ Peynir Gemisi

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment