Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

Bir Başka Yılbaşı

January 10th, 2014 · No Comments

 

Üstüste gelen özel günler ve kutlamalar insanı özel gün ihtiyacından soğutuyor! Amerika’da Ekim ayında başlayan bir özel gün bonbardımanı yaşıyoruz, ta ki Nisan’a kadar. Sonra çıt yok, gelecek Ekim’e kadar! Ekim’den itibaren her ay en az bir kere sofraların donatılıp, midelerin doldurulmasına yarayacak bir sebep var! Şükran Günü’nden Paskalya’ya uzayan yemek maratonu. Hepsini bir kefeye koymayayım; kimi kutlamalar var ki haftalar öncesinden planlamaya başlamak büyük zevk. Hele bir de herbir kutlamanın sizin evinizde yapılacağını ve evin onlarca dostla dolacağını düşünürsek, herbir kutlamayı ciddi ciddi planlamam gerektiğini tahmin edersiniz. En büyük zevkim misafir ağırlamak olduğuna göre, benim için mutlu zamanlar.

Ama senede bir kez de olsa bir başkasının kutlamasına davet edildiğim oluyor. Çin yeni yılı bunlardan biri. Bu yıl da Şubat ayında şehrin en önemli üniversitelerinden birinde çalışan bir filozof ve bir sosyolog çiftin evine davet edildim. Şanghay’lı çiftin çok geleneksel ve hiç geleneksel olmayan yemeklerle donattığı ziyafet sofrasında doğrusu kendimi yemek zevklerine kapılmışları anlatan filmlerden birinin kahramanı gibi hissettim.

Bu sene yılan yılıymış. Çin takvimi, doğum yıllarını bloklar halinde ayırıp belirli hayvanlarla isimlendiriyor. Mesela benim doğum yılım köpekle eş. Kocamın ve oğlumun yılları maymun- pek yerinde! İçinde bulunduğunuz yıl hangi hayvan ise, kendi doğum yılınızın hayvanının arasındaki ilişkiye göre, yılınızın nasıl geçeceğini tahmin edebiliyorsunuz. Benim köpeğim bu yılın yılanıyla nasıl geçinir bilemem, ama yılımı çok lezzetli yemeklerle açtım, eğer bu bir işaretse yaşadık demektir!

Şanghaylı arkadaşlarımızdan yemek yapmaya çok ama çok düşkün olan kadın değil, erkek. Filozoflukla aşçılığın bir ilişkisi var mıdır dersiniz? Belki. Mutfağın sessiz ama inatçı mükemmelliği olabilir mi kendisini çeken? Anlattığına göre hayatının en büyük aşkları filozofi, rock müzik ve yemek yapmakmış. Çocukluğundan beri mutfakta mutlu. Biz de onun yemeklerini yemekten çok mutluyduk. Çin yeni yılında mutlaka 8 çeşit yemek yemek gerekiyor. O da bize 4 adet iştah açıcı kanepe, 4 adet ana yemek pişirmişti. Cilayı benim yaptığım Şam Tatlısı ile çektik. Bir de ağacımızdan bolca portakal getirmiştik- ki tam günün anlam ve önemine tam düştü: Çin yeni yılında portakal yemek uğur getirir derler. Kanapelerinde abalon, lahana turşusu, çok ince kesilmiş, ağızda dağılan biftek parçaları, nitrojenle miniminnacık hale getirdiği hindistan cevizi sütü ve yerfıstığı ezmesi, ufak robotunda köpürttüğü miso sosu vardı. Her bir lokma insanın ağzında havai fişek coşkusu yaratan çıtır kaplar içinde gizemli lezzetler!

Çin çok geniş bir ülke. Türkiye’deki Çin restoranlarıyla örneklenemeyecek kadar derin ve enteresan bir mutfak. Daha doğrusu yüzlerce yöresel mutfak! Türkiye’de Çin restoranlarına gitmemeye özen gösteriyorum doğrusu. Çin yemeği diye önünüze sundukları, Türk yemeği diye konserve dolma sunmak gibi. Restoranın suçu değil, malzemeler Türkiye’de bulunmayacak cinsten. Tek bir mutfak kültürü de değil, hangi birinin örneği olacaksınız? Amerika’da en büyük şans, binlerce Çinli’nin burada yaşıyor olması. Her yöresinden en iyi örnekleri tatmak mümkün. Şanghay Mutfağı dünyanın en sofistike yemekleri ile dolu. Ama hem de sokak yemekleriyle meşhurlar. Bir tarafta özenle hazırlanmış, çok narin tabaklar, bir tarafta ayakta yenip yutulacak makarnalar. Dengeli ve tarihsel mutfaklar zaten böyledir. Türk Mutfağı gibi, hem yüksek, hem alçak mutfakları kapsar. Şanghay’ın kendine has bir mutfağı yok ama etrafından toparladığı mutfaklardan oluşturduğu bir füzyon var. Yemekleri pişirirken kullanılan şarap, tuzlu etler, turşu sebzeler, soya sosuna karıştırılan şeker birkaç Şanghay geleneği. Filozof arkadaşımızın bize pişirdiği nefis tatlı- ekşi domuz kaburga, acı hıyarlı tuzlu bonfile,  patlıcanlı tavuk, masadaki Şanghaylı arkadaşlarını öyle mutlu etti ki, herbiri annelerinin evindeki mutlu yeni yıl yemeklerini anlattı. Ve tabii bizim aile de çok mutlu oldu. Her ne kadar ne benim, ne de kocamın geleneksel yeni yıl masalarında bu yemekler olmadıysa da, nefis yemekleri, bu özel günde dostlarla tatmak bir ayrıcalıktı.

Tags: Lezzet/ Peynir Gemisi

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment