Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

Bira istedi canım!

September 1st, 2007 · 1 Comment


Dünyanın en eski alkollü içkisi nedir? Şaraptır gibi geliyor, değil mi? Değil. Cevap: Bira!

 

Biradan ilk bahsi, Eski Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarında buluyoruz. Buluyoruz diyorum, belki birgün daha da eski kalıntılar çıkacak ortaya ve biranın tarihinin daha da eskilere uzandığını öğreneceğiz. Bu demek değil ki, bira sadece bu bölgelerde yapılmış. Dünyanın bir sürü yerinde, birbirinden habersiz insanlar bira yapmışlar. Belki bu tesadüf, bira ve ekmeğin benzer ve kolay bir “doğa mucizesi” yüzünden ortaya çıkmasıdır. Biranın da, ekmeğin de kökünde aynı kurallar var: nişastası olan bir madde, bir karbonhidratın içindeki şeker mayalanacak. İşte bu kadar! Bu madde arpa olabilir, buğday, mısır ve hatta pirinç olabilir. Hatta ve hatta bildiğimiz patates ya da kasava ve agave gibi egzotik kökler olabilir.

 

 İnsanlık medeniyeti ve teknolojiyi yaratabildiyse, bunu ekmek ve biraya borçlu. Suyu temizlemenin imkansız olduğu, doğrudan içmenin tehlikeli sayıldığı zamanlarda, anne kuzusu bebelerden, büyüklere, özellikle Avrupa’da herkes bira içiyordu. O günkü bira, bugünküyle tamamen aynı değildi, birçoğunun alkol yüzdesi çok düşüktü ve genellikle sulandırılarak içiliyordu. Ekmeğin, en zenginden en fakire, insanlığın ana besini olduğunu zaten biliyoruz.

 

Ben genç bir kızken birayı sevmezdim. Acılığından hoşlanmazdım. Daha çok şarap içmeyi tercih ederdim, çünkü biranın acılığının, “bira tadı” olduğunu sanıyordum ve henüz dünyanın en kaliteli biralarının tatlarına bakmamıştım. Ben bira kültürünü Belçika’da öğrendim ve bira hayranı kesildim. Biranın acılığı, içine katılan şerbetçiotundan geliyor. Biranın kendisi, aslında daha şekerli, tatlı. Ama şekerin ağırlığını kesmek için şerbetçiotuyla acılık veriyorlar. İyi bir biranın tadı, suya katılmış bolca şerbetçiotu tadı değil. Eğer ağzınıza gelen yegane tat acılık, soda çıtırtısı ve su ise, iyi bir bira içmiyorsunuz. Biranın tadında cevizimsi, meyvemsi, arpamsı kat kat lezzetler olmalı. Üstünde de az biraz şerbetçiotu acılığı. Biranın koyuluğuyla acılığının da hiç ilgisi yok aslında. Biranın renginde içine katılan başka şeyler, hatta fıçının cinsi bile önemli. Lager denilen, sarışın renkli biranın (Türkiye’de mesela Pilsner) yapılması, enteresan bir zorunluluk: Alman bira üreticileri, yasalara göre yazın bira yapamıyorlardı. Ama yazın bira içilmesi için bira kışın fıçılara dolduruluyor ve bekletiliyordu. Bu bira sadece sarışın olmuyor, çikolata renklisi ve siyahı bile var. Bir de ale denilen bira çeşidi var. Bu bira çabucak mayalandırılıyor, böylece tadı tatlımsı, tereyağ gibi pürüzsüz, bazen de sanki meyve aromalı gibi, dolu dolu bir bira. Bu yazdıklarım, çeşit çeşit biranın sadece ikisi.

 

Bira yapımı çok ilginç bir konu ancak belki başka bir yazıya. Şu anda bu yazıyı yazdığım ortam çok sıcak ve benim hayalen bile olsa, fokur fokur kaynayan bira fıçılarıyla uğraşacak mecalim yok! Onun yerine, bira nasıl içilir, ondan bahsedeyim ben. Şu andaki halet-i ruhiyeme daha çok uyuyor.

 

Biranın her çeşidi buz gibi soğuk içilmez. Çok basit bir kural: biranın rengi ne kadar açıksa, o kadar soğuk olmalı. En “sıcak”, en koyu bira, mahzen soğukluğunda olmalı. Türkiye’de, oda sıcaklığı konusunda, özellikle şarapta bir yanlış anlama var. Oda sıcaklığı, bizim bugün hamam gibi sıcak tuttuğumuz odaların değil, eski zamanda, taş binaların mahzenlerinin sıcaklığı. Yani kırmızı şarap, yaz sıcağında asla yarı kaynar halde sunulmamalı.

 

Biranın köpüğünü tamamen öldürmemeli, ama hepsini köpük yapmamalı: bardağı eğeceksiniz, şişe boşalırken dikleştireceksiniz. İyi bir biranın köpüğü bir dakika bozulmadan kalır ve içinde hava baloncuklarından çok, sanki krema dökülmüş gibidir.

 

Birayı, sarhoş olmak için, önüne ne gelirse içerek tecrübe etmek var, bir de tadına vararak, herşeyde olduğu gibi ölçülü ve zevkle içmek var. Sanırım ben ikinci halini daha çok seviyorum.

Tags: Lezzet/ Peynir Gemisi

1 response so far ↓

  • 1 Sercan taşcı // Jun 22, 2011 at 8:33 am

    Bira konusunda gerçekten iyi bilgiler.dahasınıda almak ve olası etkinliklere katılmak isterim.saygılar

Leave a Comment