Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

Bugün Git, Yarın Gel Ekmeği

April 7th, 2010 · No Comments

Nedir bu ekmek tarifi yazma telaşım, bilmem. Hava ısındı mı kimse ekmek yapmaz, şimdi yükleneyim paniği yaşıyorum galiba! Beni sıcak hava pek ırgalamıyor. Irgalıyor da, fırını hareket halinde tutmama bir engel değil. Dışarısı 40 dereceyken evin mutfağında pehlivan gibi fırınla güreşen bir kadınım ben. Ama herkes benim gibi mutfakta ter atmayı sevmez. O yüzden hazır havalar serinken, ekmek tariflerine devam!

Bu ekmek, UBBYB Ekmeğinin soyağacından, kardeş çocuğu oluyorlar. (Soprano ve Ekmeği yazımda UBBYB Ekmeği tarifi var. Veya Google’dan arayın, çıkıyor.) Yani yoğurmak yok. Ama farkı bir gün kendi haline bırakılması ve üstelik tam kepekli olması. Şimdi kepek sağlıklıdır filan diye yazıp kendi kendimin tadını kaçırmayacağım. Bir de o yönü var, bilen biliyor.

Kepekli ekmeklerin içine beyaz un karıştırılır genellikle. Fırından aldığınız kepekli ekmeğin bile içinde biraz beyaz un olur. Çünkü sade kepekli ekmek biraz acımsı olur ve çok kabarmaz. Bu tarifini verdiğim ekmek tam kepekli. Ancak uzun süre mayalandığından mıdır, nedir, başka tariflerden çıkan kepekli ekmeklerden daha uyumlu bir tadı var. Ve oldukça da kabarıyor.

Tarif öyle bir tarif ki, yani neredeyse ekmek kendi kendisini pişirecek. Bir fırına kendi girmediği kalıyor. Bir kere düz deneyin, sonra belki içine ceviz ya da zeytin ya da başka birşeyler atarsınız.

3 cup (su bardağı) kepekli un

1 ½ ılık su

¼ teaspoon (çay kaşığı) toz maya

1 ¼ teaspoon (çay kaşığı) tuz

Biraz sıvıyağ

Biraz mısır unu veya buğday kepeği (Ekmeğin üstüne biraz farklı doku ve hoş görüntü vermek için kullanılır. Olmasa da olur.)

İki adet pamuklu cinsten mutfak bezi

Orta boy, kapaklı demir döküm tencere, kapaklı toprak kap veya kapaklı cam kap (Mesela kabınızın kapağı yokmuş. Ekmeği pişirmeyecek misiniz? Kabın üstünü alüminyum folyo ile örtün, olsun bitsin.)

Unu, suyu, mayayı, tuzu bir kaba koyup karıştırmalı. Yıvış bir hamur olacak. Havası kuru yerlerde, gerekirse az biraz daha su eklemeli. Üstünü örtüp 12 ila 18 saat kadar dinlendirmeli. Durduğu yer ılık olursa, güzel kabarır. Soğuk yerde bırakmayın.

Hamur açılabilecek bir yüzeye un serpiştirmeli. Ekmek hamurunu kaptan çıkarıp, kenarlarını içine katlayıp, kat yeri altta kalacak şekilde üstünü örterek 10- 15 dakika kadar dinlendirmeli.

Mutfak bezlerinden birini güzelce mısırunu, buğday kepeği veya beyaz unla veya veya kepekli unla unlamalı. Unlamada eli açık olun, yoksa ekmek hamuru yapışıverir. Hamurun kat yeri altta kalacak şekilde beze yerleştirmeli. Diğer bezi üstüne örtüp birbuçuk saat dinlendirmeli.

Birbuçuk saat sonra fırını yakmalı. Fırının gerçekten ısınması için yarım saat gerekir. Yani aslında hamuru iki saat dinlendiriyoruz ama hazır olmasına yarım saat kala fırını ısıtmaya başlıyoruz.

Ekmek yapımında en önemli şeylerden biri fırının sıcaklığı. Burada üşendiniz mi, ya da aceleye getirdiniz mi, ekmek yapmaya hiç yeltenmeyin, daha iyi.

Fırını 260 derece (500 Fahreinheit) ama eğer bu kadar ısınmıyorsa, ısınabildiği en yüksek dereceye getirmeli. Eğer varsa, içine orta boy bir demir döküm veya toprak tencere yerleştirmeli ki, o da iyice kızsın. Kabını önceden ısıtırsanız, hem hamurun altının değmesiyle çıtır çıtır olması bir olur, hem de soğuk kap fırının sıcaklığını düşürmez. Eğer bunlardan yoksa, fırına dayanıklı cam kap da olabilir. Bunu fırında önceden ısıtmamak lazım.

2 saat sonunda, fırın da iyice kızışmışsa, hamurun üstündeki bezi kaldırmalı. Alttaki bezi, içindeki hamuru düşürmeden veya fazla oynatmadan dikkatle taşıyıp, tencereye veya nerede pişiriliyorsa oraya alt üst edip, hamuru yerleştirmeli. Bir iki hafif sallayıp, hamuru ortaya getirmeye çalışmalı. Ancak bu noktada şekil hiç önemli değil, çünkü ekmek pişerken kendi şeklini bulacak. Kabın üstünün kapağı kapatılıp, ekmek 30 dakika pişirilmeli. Sonra kapağı kaldırılıp, ekmek kızarana kadar, 15 ile 30 dakika arasında pişirmeli. İşte bu kadar.

Afiyet, şeker!

Tags: Turkish Journal

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment