Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

Cadı Bayramı- deli bayramı

October 27th, 2009 · No Comments

Deliye hergün bayram misali, bizim evde hergün Cadılar Bayramı! Son bir ay, Ekim ayında işler iyice çığrından çıkıyor. Öyle ki, koltukların üzerindeki plastik örümceklerden, kapıların üzerinde uçuşan hayaletlerden geçecek, oturacak yer kalmıyor. Her eve bir bal kabağı yeter, bizimkiler bayram gelene kadar bozulduklarından, üçer beşer gidiyoruz. Ekim dışındaki aylarda, haftasonları oğlan evden çıkmadan önce yarı beline kadar sandığına girmiş, sokağa giymek için kostüm arayışında.

Ekim’den itibaren tatlı kabağı pişirme çılgınlığımız da artık iyice gemi azıya almış durumda. Muffinler, ekmekler, çorbalar, paylar, kekler… Fırınlanan çekirdekler. Makarna sosları. Köriler. Utanmasam bütün yılı kabakla geçireceğim de, hırsımı sonbahar ve kışa saklıyorum. Böylece takıntıma kulp bulunmuş oluyor.

Her günün Cadılar Bayramı olması bir kenara, evde atmosfer esas gün yaklaştıkça geriliyor, geriliyor ve en sonunda, bayram günü bir partiyle patlak veriyor.  Bu senenin konusunu Dracula’nın memleketi Transilvanya mutfağından seçtim. Önce kırmızı, siyah ve kahverengi renklerin hakim olduğu kokteyller sunacağız. Patlıcan salatası ve kurufasulye ezmesi  ve ekmek. Sonra Romanya usulü ızgara parmak köfteler, ekşi kremada tavuk. Yanında peynirli mısır bulamacı. Ve kırmızı Romanya şarabı. Arkadan tatlı kabaklı strudel. Ve smore: Bahçede ateş yakacağız. Çöp şişlere marshmallow geçirip ateşte eriteceğiz. Bir parça çikolatayla iki kurabiye arasına sıkıştırıp yiyeceğiz.

Böyle kostüm içinde yiyip içmek yetişmez. Cadılar Bayramı’na uyacak birşeyler de oynayacağız tabii. Bekar arkadaşları, ellerinde mumlarla karanlık banyoya yollayacağız. Orada, gelecekteki eşleri aynada belirene kadar bekleyecekler. Sonra ben kendi çapımda kahve falı bakacağım. Korkulu hikayeler okuyacağız. Başımızdan geçen korkulu olayları anlatacağız. Bu dünyadan ayrılmış sevdiklerimiz için mesajlar yazıp ateşe atacağız.

Evimize uğrayan bir dolu çocuğa ve gence şekerler vereceğiz. Olağanüstü detayla süslenmiş komşuların bahçelerini dolaşacağız. Ve tahmin ediyorum ki gecenin bir yarısı, herkes bahçede ateşin etrafında oturup içkisini yudumlarken, geçmiş yılların hayaletlerini anacağız.

Romen Usulü Köfte/  mititei

Eşit ölçüde koyun ve dana kıyma, ince kıyılmış kuru soğan, ince kıyılmış sarımsak, az zeytinyağı, tuz, karabiber, az karbonat, paprika, kuru dereotu, anason,toz karanfil, yenibahar karıştırılıp yoğurulmalı. Parmak köfte yapmalı ve ızgara veya kömür ateşinde pişirmeli. Hardalla sunmalı.

Afiyet, şeker!

Tags: Turkish Journal

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment