Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

Çay

July 1st, 2005 · No Comments

Dünyada en çok çay tüketen millet Türk Milleti’ymiş. Yıllarca birinciliği elden bırakmayan İngilizler, sonunda kahveye yenik düşüp sırayı bize kaptırmışlar! Neredeyse bütün gün elimizden düşmeyen bardakta, gözlerimiz çapaklıyken de yaşlarla doluyken de daima yanımızda olan şu çay yaprağına gereken saygıyı göstermiyoruz gibi geliyor bana. Bir içecek bir milleti ilk sıraya çıkaracak ve o millet o içecekle ilgili hiçbirşey bilmeyecek!

 

Çay Dersleri 1-Çay Tarihi

 

Hikaye bu ya, bir gün (tam olarak Milattan Önce 2737 yılında, pırıl pırıl bir yaz sabahı) Çin İmparatoru Şen Nung, bir ağacın altında kaynamış su içiyormuş. Rüzgar esmiş, yel götürmüş, ağacın yapraklarından biri suya düşüp demli çay oluvermiş! Koskoca İmparator oturup neden kaynamış su içiyormuş, onu bilemeyeceğim. Ama bir çay ağacının altında oturmakla dünya içecek tarihine yön vereceğini tahmin edemezdi herhalde.

 

Ne zaman ki Budist rahipler de çay tiryakisi olmuş, işte o zaman çayın kaderi değişmiş; uluslarası üne kavuşmuş. Rahipler sayesinde çay Çin’den çıkıp Japonya, Hindistan, Rusya, Portekiz ve en sonunda İngiltere’ye kadar ulaşmış. Çay kelimesi Çince tchai veya cha kelimelerinden geliyor. Ama bütün bu milletlerin içtiği bitki çayın aynı çeşidi değil. Sadece birkaç çay çeşidi: oolong, Earl Grey, lapsang suchong (Çin’den), assam, daarjeling (Hindistan’dan), dimbula (Seylan’dan) ve yeşil çay (Japonya’dan). Her bir çeşidin karakteri farkli olduğundan gidip bir yeşil çayı veya Seylan çayını Türk çayı gibi demlerseniz, ya buruk, acı, ya da kesif parfüm kokulu, zehir zemberek birşey bulacaksınız fincanınızda. Bu sebeple dersimizin ikinci bölümüne geçiyorum:

 

Çay Dersleri 2-Çay Nasıl Demlenir?

 

Çaydanlığa soğuk su doldurdunuz,. Tam kaynayacakken ateşten aldınız. Tercihen porselen veya pişmiş topraktan yapılma demliğinize sıcak sudan döktünüz. Demliği şöyle bir çalkalayıp suyu boşalttınız. Çaydanlığınızı ateşin üzerine geri koydunuz. Demliğe kişibaşı bir adet ve demlik hakkı olarak da bir adet olmak üzere tepeleme dolu birer çaykaşığı çay yaprağı koydunuz. Bu sırada çaydanlığınızdaki su fokurdamaya başladı. Kaynayan suyu demliğe döktünüz.. Kapağını kapadınız. Üç ile altı dakika arası demlediniz. Demliği şöyle bir çalkaladınız. Süzgeci fincanın üzerine yerleştirip çayı fincana döktünüz. O halde siz bir İngilizsiniz!

 

Çaydanlığınızda su kaynattınız.  Toprak veya demir demliğinize kişi başı birer çaykaşığı çay koydunuz. Çaydanlıktan demliğe kaynar su boşalttınız. Demliği şöyle bir çalkaladınız. İçindeki suyu hemen fincanlara döktünüz. Fincanlardaki suyu hemen boşalttınız. Sonra yeniden çaydanlıktan demliğe kaynar su döktünüz. Demliğin kapağını kapatıp bir dakika demlediniz. Çayı fincanlara elinizle havada küçük daireler çizerek döktünüz. O halde siz bir Çinlisiniz!

 

Çaydanlıkta suyu kaynama noktasına getirdiniz. Demliğe kişi başı birer çaykaşığı çay yaprağı koydunuz. Su kaynamadan demliğe döktünüz. Birkaç saniye sonra kaplara servis yaptınız. O halde siz bir Japonsunuz!

 

Semaverde su kaynattınız. Demliğe kaynar sudan koydunuz. Birkaç dakika bekletip döktünüz. Demliğe birkaç çorba kaşığı çay yaprağı, birkaç karanfil, 2 çaykaşığı kadar portakal veya limon kabuğu attınız. Semaverden sıcak su ile doldurdunuz. Demliğin kapağını kapatıp semaverin üstüne yerleştirdiniz ve on dakika kadar demlediniz. Bal veya reçelle bardaklara döktünüz. O halde siz bir Russunuz!

 

Çaydanlıkta suyu kaynattınız. Demliğe çay yaprakları, karanfil, karabiber, tarçın, zencefil ve kardamom attınız. Birkaç dakika demlediniz. Tam yağlı süt veya krema ve şekerle bardaklara boşalttınız. O halde siz bir Hintlisiniz!

 

Çaydanlıkta su kaynattınız. Çay fincanlarına döküp içlerine çay poşetleri koydunuz. Birkaç dakika sonra poşetleri çıkardınız. O halde siz bir tembelsiniz!

 

Tags: Lezzet/ Peynir Gemisi

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment