Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

Çok Acaip Bir Masal

January 10th, 2014 · No Comments

 

Hansel’le Gretel masalını çok severdim ben. Korkulu bir masaldı: düşünsenize; babanız açlık çekmekten bıkıp usanmış, sizi kardeşinizle birlikte ormana terkediveriyor. Aç, susuz, korkmuş, kaybolmuş dolanırken her tarafı şekerlemelerden yapılmış bir ev çıkıyor karşınıza. Azıcık ucundan ısırayım derken içeriden bir cadı fırlıyor! Ve sizi yemek üzere besiye çekiyor. Sonunda fırına giren cadı oluyor tabii. Onlar ermiş, muradlarına… Bir babanın çocuklarından vaz geçecek kadar açlık çekmesi çok dokunaklı gelirdi bana. Babaya kızamazdım bile, o kadar acıklı bulurdum durumu. Ve aç olsam da hırsızlık edemeyeceğimi o masaldan öğrendim. Beni çok çeken şeylere karşı durmam gerektiğini. Kötü insanlarla nasıl başa çıkılacağını, kurnazlığı. En sevdiğim masallardan biridir.

Çok sonradan öğrendim ki; o masalın cadısı gerçek bir kişilikten yola çıkılarak yaratılmış: Binaltıyüzlü yılların ortalarında, Almanya’nın bir manastırında çok lezzetli zencefilli kurabiyeler yapan, Katharina Schraderin adlı bir kadın varmış. Bu kadın kurabiyelerini özellikle Nurnberg civarındaki pazarlarda, dükkanlarda, satıyormuş. Nurnberg’in tanınmış bir pastahanesinin sahibi, Metzler adında bir adam kurabiyelerin yayılan ününden rahatsız olarak tarifi ele geçirmek istemiş. Demek aklına daha iyi bir fikir gelmemiş ki, tarif için Katharina ile flört etmeye başlamış, ancak Katharina Metzler’in art niyetini anlamış olacak; adamı geri çevirmiş. Adamdan uzaklaşmak için, doğduğu küçük şehre geri dönmüş.  Kendisine ormanın kenarında küçük bir yer açmış; kekler, çörekler, kurabiyeler yapmaya devam etmiş. Ve tabii pastahanesinin ünü yayılmaya başlamış.

Ancak Metzler kadının peşini yine de bırakmamış. Bu kadın bir cadıdır iddiasıyla adalete başvurmuş. Niyeti kadının cadı olarak ölümle cezalandırılması, geriye kalan mallarını satın almak ve bu sayede tarfilere ulaşmak… Katharina Bakkerhexe (pastacı cadı) suçlamasıyla tutuklanmış. Korkunç işkencelerden geçmesine rağmen suçsuz olduğunu söylemekte inat etmiş, her nasılda bu sefer adalet yerini bulmuş ve kadıncağız serbest bırakılmış.

Saılverilen Katharina, ormanın kenarındaki evine geri dönmüş. Ancak Hans (Hansçık- yani Hansel!) ve kızkardeşi Grete (Gretecik- yani Gretel!) Katharina’nın evine girip kadını öldürdükten sonra vücudunu fırında yakmışlar. Yakalanmışlar ama bir süre sonra salıverilmişler ve Hans Metzler geri kalan hayatını saygıdeğer ve zengin bir vatandaş olarak yaşamış.

 

Grimm Kardeşler bu folklorik masalı öğrendiklerinde, 19, yüzyılın hislerine uygun olarak romantize etmişler, konunun odak noktasını terkedilmiş çocuklara yönlendirmişler. Böylece bugünkü modern masalımıza erişiyoruz.

Bu masalı çok güzel illüstrasyonları olan bir kitaptan okumuştum ben. Uzun uzun o şekerleme eve baktığımı bugün gübü hatırlıyorum: kurabiyeler, rombabalar, kek dilimleri, şekerleme meyveler, çikolatalar, rengarenk merak uyandırıcı yiyecekler… Açlıktan karnım kazınıyor olmasaydı bile acaba ben de ucundan azıcık ısırır mıydım?

Geçen ayın mini yarışmasının sorusu şuydu: !) Ben çocukken en sevdigim balıklar çinekop, sarıkanattı. Şimdi içim gitse de ağzıma koymuyorum. Neden? Cevabı geçen ay da yarışmaya katılıp, üstelik doğru cevabı bilen bir dost vermiş: Çünkü bu balıklar aslında lüferin çocuklarıdır ve sen bir tane, ben bir tane, o bir tane yersek balık avcılarını caydıramayız. Geçen ay da doğru cevabı bilmişti, diğer okuyuculara haksızlık olmasın diye adını buraya yazmıyorum. Ama annem bilmiş! Bana da cevabını yazmış! Sevgili annem, sabahın köründen karanlıklara kadar sokaklarda koşturan avukat annem, mutlaka güzel ev yemekleriyle donatılmı  ş bir sofra kurmayı başarırdı. Nasıl? Hala aklım ermiyor. Ona ve bütün çalışan annelere buradan sevgilerimi, saygılarımı yolluyorum. Bu ayı kazananı annem olsun! Para olan yerde ahlak olması için paranın doğru sebeple doğru cebe girmesi gerekir. Balıklarımızın kökünü kurutmamak için, aman canım bi tanecikten bişey olmaz demeden- balıkçıları satmaktan caydırmak için çinekop ve sarıkanat almayınız. Ayın sorusu (ayın onuna kadar cevaplarınızı yollayın: info@elifsavas.com): tartuf nedir????

Tags: Lezzet/ Peynir Gemisi

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment