Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

Dikkat! Simit Tarifi

April 6th, 2009 · No Comments

Bu sefer Amerika’da ikamet edenTürkler’i bam telinden vuracak bir konu: Simit.

Kafamda (dilimde mi demeliyim?) yer etmiş birkaç simit var benim. Çocukken Mecidiyeköy’de, köprünün altında, karmaşa, gürültü, itiş kakış ve egzost kokusu içinde satılan simitler. Annem bunları çok överdi de, ben çocukken simit aşığı değildim, susamlı yuvarlaklara bakar bakar, bu kadın bu sert ekmeklerde ne görüyor diye düşünürdüm.

Bir ara Brian’la Türkiye’de yaşarken, Bağdat Caddesi’nden alıp evimize götürdüğümüz Windexli simitler. Şimdi haksızlık etmemeli, hepsi Windex tadında değildi ama tabii bizim tuhaf temizlik anlayışımız meşhurdur. Simitçi elindeki Windexi simitlerin camekanında, içeriden içeriden fışkırtır, artık üstlerine serpişen kimyasalların arasından simitinizi seçiniz, beğeniniz ve alınız!

Eminönü’ndeki simitler… Biraz bana, biraz güvercinlere. En yanıklarından olacak. Kimseye işkence merakında değilim ama en altta da olsa en yanığından simit isterim.

Eskiden simitleri camekanlı arabalarda satmazlardı. Hepsini büyük marifetle, özene bezene piramit gibi üst üste yığar, omuzlarına oturttukları tahta masacıkta satarlardı. Bir ara ekmek gibi poşete girdi mi, bilmiyorum. Poşetten simit yenir mi? Bütün dokusu mahvolur. Çıtırı bozulur.

Amerika’da bagel ile tanıştım. Yok kardeşim, hiç simite benzemiyor. Burnumu negatif şekillerde kaldıra kaldıra boyun fıtığı olacağım. Aynı problem Türkiye’deyken Brian’da vardı. Yok kardeşim, Amerika’daki bagel’a hiç benzemiyor. Oysa birbirlerinin yerini tutsun diye yapılmış şeyler değil ki bunlar! Simiti ya tabanları yağlayıp vapura yetişmeye çalışırken yiyeceksin, ya da balkonda beyaz peynir, çay, zeytin eşliğinde. Bagel ise şöyle güzelce tost edilecek, içine kalınca bir kat cream cheese ve lox. Herşeyin bir adabı var.

Çabucak olgunlaştık tabii. Şimdi simiti simit, bagel’ı bagel niyetine yiyoruz. Burada simiti nereden mi buluyorum? İşte yazımın hassas noktası: kendim yapıyorum tabii!!! Birkaç az başarılı denemeden sonra, Ev cini adında bir yemek blogunun tarifinin en iyi simitleri ortaya çıkardığına kani oldum. Aynen diyeceğim, İstanbul’daki simitler gibi. Buraya yazdığım, amerika’da yapmayı deneyecek dostlar için. Bu iyiliğimi de unutmayın! Çayın yanına simitinizi çıtırdatırken bana bir selam ediverin.

Amerika’da yaşayanlar için Sokak Usulü Simit:

500 gram un (5 cup veya 1.1 pound)

4 teaspoon instant dry yeast

2 teaspoon (veya biraz daha fazla) tuz

Pekmez ve su

Susam (eğer bulabilirseniz hulled. Veya az kavrulmuş. Bulamazsanız, açık renkteki susamları yağsız tavada biraz renk alana kadar kaşıkla çevire çevire kavurun.)

Yeterince sıcakça su (hemen sinirlenmeden bir dakika veriniz: yaklaşık 1 cup ve belki biraz daha fazla- hamur kulak memesi sertliğinde olana kadar. En iyisi yavaş ekleyip karıştırıp bakmaktır. Su katabilirsiniz ama suyu çıkartmak mümkün değil!)

Unu genişçe bir kaba almalı. Tam ortasına maya (yeast) dökülmeli. Yarım cup kadar sıcakça su katıp, ellemeden üç dakika kadar beklemeli. Sonra tuz katılmalı. Hamur karıştırılıp, bir bütün haline gelene kadar yoğurulmalı. (Yoğurma işlemini abartmaya gerek yok. Su yeterince katılınca beş dakikada oluveriyor.) Bu sırada fırını 455 F ısıya getirmeli. Eğer pizza taşınız varsa harikulade. İçine koyunuz. Yoksa tepsi. Hamuru 15 dakika ılık bir yerde örterek dinlendirmeli.

Birkaç çorba kaşığı pekmezi az suya karıştırmalı. Su Coca Cola renginde olacak. Hamurlardan iri ceviz büyüklüğünde parçalar kopartıp yılan gibi yuvarlamalı. (Bu tariften yaklaşık 8 simit çıkacak.) Sonra ister bunların uçlarını birleştirin, isterseniz burktuktan sonra birleştirin. Pekmezli suya daldırıp, susama batırmalı. Kızmış fırında 10 dakika kadar pişirmeli. Piştiğini nasıl anlayacaksınız? 1- Renginden. 2- Fırını azıcık açıp parmaklarınızla bir simiti sıkıştırın. Çıtırdadı mı? Tamamdır. Eğer benim gibi gevrek seviyorsanız, çıtırdadıktan sonra birkaç dakika daha pişirin ama dikkat! Yanıverirler.

Afiyet, şeker.

Tags: Turkish Journal

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment