Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

Düğünümüz Var Dostlar!

May 9th, 2011 · 1 Comment

Zenginin malı, züğürdün çenesini yorarmış! Benim midemi bozuyor.

Yıllar önce bir dökümanter izlemiştim. Prens Charles’ın yemek meraklarıyla ilgili. Yemek demek hatalı olabilir. Yapmaya çalıştığı gayet saygıdeğer birşey. İngiltere’nin yerel yiyeceklerini ortaya çıkarıp desteklemeye çalışıyordu. Balıkçısından peynircisine, çiftçisinden fırınına kadar. Daha o zaman, doğal ve zamanında, hem de yerel yiyeceklerin önemini bilen biri olarak, kendisine İngiltere’nin doğal servetlerini korumayı ödev edinmişti.

O dökümanterde öğrendim ki, sarayının bahçesinde çocuklara eğitim vermek için bir sebzelik kurdurmuş. Bu yeni değil. Şimdi modası var ama benim bahsettiğim, en az 10 yıl önce! Yine aynı dökümanterde öğrendim ki, prensler kılçık ayıklamaz. Yerel tutulan balıklar, sarayın aşçısına gidiyor, pişiriliyor ve baş aşçı cımbızla tek tek balık kılçığı ayıklıyordu! Yok, herşey güzel ama balığımın o kadar mıncıklanıp elden geçmesini istemem doğrusu.

İngiltere şimdi Prens Charles’ın oğlu Prens William ve Kate Middleton’ın düğününü kutluyor. Resmi tatil ilan edildi. Kilise, koro, faytoncular, saray görevlileri, belki bin kişi düğünü iş edinmiş. Öyle hergün olacak şey değil. Gelinlikleriniz, faytonlarınız, töreniniz, curcunanız sizin olsun. Siz düğünde ne yediniz, kuzum?

Bir kere, iki tane düğün pastası olacakmış. Geleneksel olarak tek bir pasta olması gerekiyor ama yeni ve asi nesil işte! İlla bir acaiplik yapacaklar. Bir tanesi gelinin klasik, çok katlı pastası. İçinde kuru meyveler , meyve kabukları ve ceviz ile likör olan, İngiltere’de çok geleneksel bir pasta. Diğeri damadın çocukluğunda en çok sevdiği tatlıdan esinlenmiş.  Çikolatalı kurabiye! Ama tarifi aile sırrıymış. Üstelik şeklini de açıklamıyolar. Pastaları pişirmekle onurlandırılan aşçıbaşı hanım da büyük şehirlerden değil, yerel ve leziz bir pastahanenin pasta ustası. Pastaların malzemeleri tamamen yerel, yumurtası bile dev tavuk çiftliklerinden değil, bütün gün çimende toprak eşip solucan arayan mutlu tavuklardan! Geleneksel olarak bunların yanında, dünyanın dört bir yanından pastacılar uğur getirsin diye pasta yapıp yollarlarmış. Bu düğünde de aynı gelenek sdevam ettirilecek.

Düğün resepsiyonuna 900 kişi davetliymiş. 60 garson ve 21 aşçı bu 900 kişiye servis yapacak. Sanki servis yapanların sayısı az gibi ama yüzyıllardır dönrn bir çarkta, sorumluluk  ve becerilerini eleştirecek değiliz. İki ısırışta bitiverecek mnik kanapeler İngiliz, İrlanda ve İngiltere’ye bağlı diğer ülkelerin mutfaklarından seçilmiş.

Düğünün ertesi günü, yine geleneksel bir kahvaltı var. Menüde 10 ayrı yemek. Tarak soslu morina balığı, kuzu bacak, doldurulmuş ördek, patates şeritleriyle süslenmiş sülün, meyveli kekler ve çikolatalı profiteröller.

Ancak düğün akşamı verilecek akşam yemeğinin menüsü ve kokteyl ile ilgili detayları düğün gününe kadar açıklamıyorlar. Doğrusu zenginlerin hiçbirşeyinde gözüm yok. Hele sonradan görme zenginlerin ne evini, ne kıyafetini, ne mücevherini isterim. Ama elinin altında dünyanın en iyi aşçıları hazır bekleyen, zevk ve gelenek sahibi insanları kıskanmıyor değilim! İlla balığımın kılçığını ayıklamak için tutturuyorlarsa da, ne yapalım? O kadar kusur kadı kızında da olur deyip, balık kılçığı ayıklayıcımı affetmeye çalışırdım.

Tags: Lezzet/ Peynir Gemisi

1 response so far ↓

  • 1 https://www.youtube.com/watch?v=TPrE-fly45M // Sep 10, 2014 at 11:35 am

    Great post. I was checking continuously
    this weblog and I’m impressed! Extremely helpful information particularly the
    ultimate phase 🙂 I deal with such info much. I used to be
    seeking this particular info for a long time. Thanks and best of luck.

Leave a Comment