Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

Kralice’nin Cayi

May 22nd, 2008 · No Comments

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, aslen United Kingdom, Kanada, Avusturalya, Yeni Zellanda, Jamaika, Barbados, Bahamalar, Grenada, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Tuvalu, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Antiqua, Barbuda, Beliz ile Saint Kitts ve Nevis’in de kraliçesidir. Siz, Haşmetmeap’ın çiçekli şapkalarına, pratik başörtülerine, modası geçmiş broşlarına ve rahat ayakkabılarına bakmayın. Dünyada kendisine Kraliçem diyen 130 milyon insan var! Az değil.

Şimdilerde kraliçe olmak zor. Üstünüzde kraliçeliğe yakışır bir eda ile, sadece izin verildiği kadarıyla politika yap-mıyormuş gibi görünerek, perde arkasından ülkenin işlerine karışırken, aldığınız yıllık ücrete yakışır bir yolculuk tarifesiyle, iyi niyet elçisi olarak oradan oraya koşuşturmak zor şey. Hele bizim gibi demokratikleşmiş, koskocaman ülkelerin yönetiminde babadan çocuğa el vermeyi mesela Atatürk gibi mütevazi bir öğretmen çocuğu önderliğinde tepetaklak etmiş ülkeleri ziyarete gittiğinizde, kendiniz gibi asillerle kaynaşacağınıza, tepetaklak edilen imparatorlukların saray mutfağında belki çorbacı bile olamayacak “hiçbir” ailelerden doğmuş başbakanlarla, cumhurbaşkanlarıyla yüzgöz olmak daha da zor!

Benim bir zamanlar seyrettiğim bir dökümanterde, Prens Charles’ın özel şefi, alabalık kılçıklarını cımbızla tektek çıkarıyordu. Prens’e böyle hizmet veriliyorsa, aklımdan, acaba Kraliçe’nin yemeğini birileri önceden sindirip de mi tabağına koyuyor gibilerinden muzur bir düşünce geçmesine engel olamamıştım!

Kraliçe ne yer? Kraliçelere layık birşeyler herhalde. Bize ne demeden önce, bizlerin gündelik hayatlarına girmiş, kraliçelere layık yiyecekler olduğunu hatırlatmak isterim. Kraliçe Victoria’nın kan şekeri, akşam yemeğini beklemeye dayanmaz da düşermiş. Mesela saat 4’te içilen çayı ve atıştırılan küçük sandöviç ve kurabiyeleri ona borçluyuz. Ya 5 çayı? Victoria’nın 4 çayı halk arasında pek moda olmuş da, fakir millet hem saat 4’te birşeyler atıştıracak, hem de sonra akşam yemeği yiyecek! Siz herkesi kraliyet ailesinden mi sandınız? Voila! 5 çayı. 4 çayını bir saat ileri atınız. Çayınızı içiniz, sandöviç niyetine kuru ekmekle eskimiş kurabiye didikleyiniz ve gece yarı aç zıbarınız.

Bu bilgiden sonra lüks otellere 5 çayına gidenlerin yüzünün girdiği şekli görür gibi oluyorum! En azından saat 4’te gitmeli ki şanımıza yakışsın. Ya da harcadığımız servetlere değsin!

Ben İngiliz mutfağı hayranıyım. Hayır Efendim, dalga geçtiğim filan yok. İngiltere son on yılda hem geleneksel yiyeceklerini daha özenle hazırlamakta, hem de dünya ve yaratıcı mutfaklarda çok büyük yol aldı. 2. Dünya Savaşı’ndan kalma konserve sebze kültüründen sonunda sıyrıldı. Bir de üstüne nefis peynirlerini, tatlılarını ekleyince, İngiliz mutfağını sevmemek için ancak çok tanımıyor olmak affedilir. Burada bu konuda çok oynayamayacağım, yerim dar. Ama saat 4 ( ya da 5!) çayına yakışacak bir küçük parmak şıklatması gösteririm.

İngliz Usulü Scone (yaklaşık 12 adet)

1 2/3 self-rising cinsinden un

Bir çimdik tuz

4 tablespoon tereyağ

2/3 cup tam yaplı süt veya buttermilk (soğuk)

Tereyağını küçük parçalara kesip buzlukta iyice soğuyana kadar bekletmeli. Fırını 425 dereceye ısıtmalı. Una tuzu katmalı, soğuk tereyağını bir çatalla veya sadece üç parmakla, çabuk çabuk çalışarak una katmalı. Çok mıncıklanırsa, pişince sert olur. Un ekmek kırıntısına benzer bir şekil aldığında yeterince karıştırılmış demektir. Üstüne sütü döküp, kırıntıları çabuk çabuk toparlamalı ve yumuşak bir hamur elde etmeli. Un serpilmiş bir alanda, ¾ inch kalınlığında açmalı. Bir bardak arkası veya cookie cutter ile 2 inch çapında dairelere kesmeli. Üstlerini sütle hafifçe fırçalamalı. Yağlanmış tepside, 10 dakika kadar, kabarana ve kızarana kadar pişirmeli.

Scone’u şekerli yapmak için hamura 2 tablespoon şeker ve 1/3 cup kuru meyve parçaları eklemeli.

İngiliz çayınızı demleyiniz, fırından yeni çıkmış scone’u, tercihen evde yapılmış reçel veya marmelat, tereyağ ve kaymakla (İngilizler kaymağa clotted cream derler) yiyiniz. Bu kadar şeyden sonra, akşama hala yemek yemeğe haliniz kaldıysa, sizi bütün kalbimle tebrik ederim! Fakir olsanız da, olmasanız da.

Afiyet, şeker.

(Ayşe isimli okuyucum, bir önceki yazımdaki turşuda elma sirkesi kullanıp kullanamayacağını sormuş. Sevgili Ayşe, elma sirkesiyle turşu yapmayı bizzat denemediğim için, bir fikir veremeyeceğim. Ben sizin turşuyu üzüm sirkesiyle yapmanızı tavsiye ederim.)

Sorularınızı info@elifsavas.com adresine yollayabilir, veya, bu yazının altındaki yorumlar bölümüne bırakabilirsiniz!

Tags: Turkish Journal

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment