Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

Mangalda Uluslararası İlişkiler:

October 8th, 2008 · No Comments

Lezzet’teki bu küçük köşeyi devamlı takip etmeyenler ve hatta takip edenler bile büyük ihtimalle farketmemişlerdir: Ben Amerika’da yaşıyorum. Her ay yazımı hazırlıyor ve dergiye yolluyorum.

Amerika’ya ilk yerleştiğimde, sanılanın aksine hiç de yemek kültürü şaşkınlığına uğramadım. Hatta tam tersine, daha ilk sene beş kilo alıverdim! Amerika’nın filmleri, Özgürlük Anıtı, vesairesi ünlü ama ağız tadı tutucu Türkler’in gözünden kaçan birşey var: bin çeşit milleti barındıran bu ülke etnik yemek cenneti. Amerika’da doğup büyümüş kocam, çocukluğunda Amerika’nın gurme hayatının karanlık çağlarının ne zorlu bir yaşam olduğunu hala anlatır: tv önünde yenilen hazır yemekler, lastik gibi uzayan peynirler, tutunca yapış yapış olan dilim ekmekler… Ben geldiğimde sahne çoktan değişmişti: Özellikle büyük şehirlerde İtalya’nın hangi yöresinin hangi peynirinden, en detaycı fırınlarda pişirilmiş Fransız bagetlerinden, dünyanın bir ucunda çıkarılan özel ve renkli tuzlara kadar, yemek meraklısının bulamayacağı hemen hemen hiçbirşey yok. Pastırma ve zeytin ve kadayıfa kadar herşeyi bulmak mümkün.

Amerika’yı lezzetli bir ülke haline getiren şey de bizler gibi yemek kültürünü ülkeye taşıyan göçmenler. Bu kadar göçmen içinde yaşamaya alışkın dördüncü, beşinci ve hatta onbeşinci jenerasyon Amerikalı da, doğal olarak tad alma duyuları çok esnek, her ülkeden birkaç yemek bilen bir global insan. En köşe bucak Amerikan kasabasında bile Çin ve İtalyan lokantaları müşteri dolu.

Siz okuduğunuzda üzerinden zaman geçmiş olacak ama benim için henüz bir haftalık 4 Temmuz Bayramı’ndan, yemek açısından bahsetmek isterim. 4 Temmuz, Amerika’nın doğumunun kutlandığı gün. Binyediyüzlerde İngilizler’den ayrılıp, özgürlüklerini ilan ettikleri gün. Gün geçit törenleri, havayi fişek gösterileri ve en önemlisi, mangal partileriyle kutlanıyor. Her ırktan, dinden, lisandan milyonlarca insan, bahçesinde ateşini yakıp dostlarıyla, aileleriyle mangal yapıp yiyorlar. Bayramın sebebi, ülkenin kendisi ve tatil tek. Ama pişirilenler farklı. Jamaicalılar’ın jerk dedikleri sosta beklettikleri , Koreliler’in acı biberledikleri, Güneyliler’in şekerli ketçap benzeri sosa yatırdıkları, kiminin kalın, kiminin incecik dilimleyip pişirdiği etler… Gelenekte hamburger de yapmak varsa, kimininki curry baharatlı, kimininkinin yanında Meksika salsası, kimininkinde bir de ızgara kaktüs, kimininkinin üstü kalınca barbekü soslu, kimininkinde Rokfor peyniri! Bizim evimizde, geleneksel Amerikan lezzetlerinin yanında sucuk, köfte… Geçen yaz 74 milyon Amerikalı, bu veya başka sebeple mangal başında biraraya gelmiş. Her ırktan, her dinden, her dilden. Bu sene de onlardan 20 adedi, bizim Türk- Yahudi-Amerikalı evimizde, dünyanın dört bir yanından lezzetleri “Amerika’nın tadı” olarak yediler.

Tags: Lezzet/ Peynir Gemisi

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment