Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

Vejeteryan Hitler

April 6th, 2009 · 4 Comments

Efendim, Hitler vejeteryanlığın hem kendi sağlığına iyi geleceğini düşünmüş, hem de insan ırkını yükselteceğini. Arasıra et yerken yakalanmışlığı var ama mesela yemek ziyafetlerinde oturur da, mezbahaların ne korkunç yerler olduğunu anlatır, davetlilerin, deyim yerinde ise, içlerine fenalık getirirmiş. Bununla beraber, damardan plasenta, hayvan testesteronu vesaire yaptırmayı da ihmal etmezmiş.

Vejeteryan Hitler olayı Yahudi Vejeteryan Birliği (vallahi uydurmuyorum, isterseniz google’layın) ve daha nice başka vejeteryan birliklerini çileden çıkarıyor. Nasıl olur da böyle bir adam, bir canavar, vejeteryan olur? Üstelik de sadece sağlık sebebiyle değil, bir de ahlaki sebeplerle. Yalan! Yalan!!!

Nasıl etrafında koşturan sevimli köpeklerinin başlarını sever idiyse, öyle olur. Nasıl çiçek kokladıysa, müzik dinlerken ıslık tutturduysa, aynen öyle.

Doğrusu ben, bir insanın hayvan sevgisini direkt insan sevgisine çıkartan kısa yolu bulmakta güçlük çekiyorum. Ve sanat sevgisini. Ve ot, çiçek sevgisini. Belki sanatla haşır neşir olduğumdan ve sanatçıların insana has en aşağılık duygulardan bolca nasiplendiklerini gördüğümden. Belki en olağanüstü sanat eserlerinin bile ırkçılık, yağma, katliam için sebep teşkil ettirilebileceğini bildiğimden. Belki Hitler’in insan yağından sabun üretiminden arta kalan zamanlarında keman çaldığını duyduğumdan. Hitler’in vejeteryanlığı bana ne inanılmaz, ne de vejeteryanlığın ruhuna hakaret birşeymiş gibi geliyor! Et yediğinde o yesin diye katledilen hayvanlara içi acıyormuş. Acır. Aynı iç Alman varlığının düşmanı olarak gördüğü Yahudi, çingene, homoseksüel, sakat, komünist, sanatçı (evet, binlerce sanatçı!!!!) kanı dökülürken hiç acımamıştır. Hiç de şaşmam. Bir yandan sarışın bebek koklar, diğer yandan kanca burunlu bebek üzerinde deney yaptırtır. Olabilir. En alelade insanın içi bile tezatlarla doluyken, Hitler’de de sanat-sevgi-hayvan-katliam-nefret birarada neden olmasın?

Amerika’da yapılan araştırmalara göre yüzdeye vurunca vejeteryanlar Demokrat, etçiller Cumhuriyetçi çıkıyormuş. Doğrudur. Cumhuriyetçiler sağlıklarına önem vermediklerinden, daha az eğitimli olduklarındandır belki. Ben uzun sayılır bir süre vejeteryandım. Şimdi değilim. Vejeteryanken pasifist değildim. Hala değilim. Vejeteryanken de etoburken de benden Cumhuriyetçiler’e oy çıkmaz. Bifteğimi kanlı severim. Oyumu Demokrat veririm. Hümanist geçinirim ama Hitler’le karşılaşmak mümkün olsaydı, bir kaşık suda boğazlardım. Aryalar söylerim, yolumu kesen şöföre küfürü basarım. Olamaz mı?

Kasespaetzlen:

Spaetzle (Alman ve Avusturya usulü makarna. 4 kişi için: 2 ¼ cup/su bardağı un ile 3 yumurta, az tuz, ¾ cup/ su bardağı su veya süt karıştırılmalı. Hamur haline getirilimeli. Sonra açıp, bıçakla küçük küçük çenterek minik makarna taneleri kesmeli. Kesmeden, kevgirden bile iterek yapılabilir. Kaynar suya atıp, suda yukarıya çıkana kadar/5-8 dakika pişirmeli. Eğer yapmak mümkün değilse, egg noodle veya elbow macaroni kullanılabilinir.)

Üç soğan, piyazlık doğranmış

3 tablespoon/çorbakaşığı tereyağ

3 ounce (85 gram) Emmenthal peynir, rende

2 tablespoon/çorbakaşığı chives (Frenk soğanı) veya taze soğanın yeşil kısmı, ince kıyılmış

Az nutmeg(hint cevizi de dedikleri), karabiber

Soğanı , yavaş ateşte, tereyağda karamelize olana kadar sote etmeli. Fırını 300 F/ 148 C ısıtmalı. Fırına dayanıklı, derince bir kaba, önce spaatzle, üzerine soğan, üzerine peynir şeklinde, kat kat, en üstte peynir kalacak şekilde yerleştirmeli ve 20-25 dakika pişirmeli. Masaya getirmeden önce, chives serpiştirmeli.

Afiyet, şeker!

Tags: Turkish Journal

4 responses so far ↓

 • 1 Demet geçer // Apr 12, 2013 at 5:47 pm

  Harika bir yazı.

 • 2 buğra // May 16, 2014 at 1:30 pm

  Bu ne saçma bir yazıdır. Albet Einstein, Nikola Tesla, Thomas Edison, Edward Witten, Brian Greene, Steve Jobs, Srinivasa Ramanujan, Pisagor, Leonardo Da Vinci, Isacc Newton gibi dahiler vejetaryendi. Bunları dile getirmeyip, Hitler üzerinden kinini kusmuşsun vejetaryen akıma karşı. Bill Gates: ”Etin geleceği vegandır.” Noam Chomsky de bir gün tüm insanlığın vejetaryen olacağını iddia etmiştir. Richard Dawkins: Et yemeyi insan köleliğine bağlayıp; bir gün insan köleliğinin sonlandığı gibi et yemekte tarihe karışacaktır demiştir. Daha çoğaltabilirim bu örnekleri ama lüzüm görmüyorum, yeter bu kadar. Son olarak; et yemek cinayettir.

 • 3 murat // May 31, 2014 at 2:36 pm

  Hitler vejetaryen değildi;

  http://www.taraf.com.tr/haber-hitlerin-damak-zevki-ekranda-19993/

 • 4 merve // Jul 27, 2014 at 6:36 am

  Rezil bir yazı, okurken utandım.

Leave a Comment