Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

Yumurta mi tavuktan?

June 18th, 2008 · No Comments

Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan? Apartman çocuklarına sorsanız, ikisi de marketten! Bizim zamanımızın apartman çocukları, hiç olmazsa kasap, bakkal bilirdi…

İnsanlık, yumurta- tavuk sorusunu o kadar yıldır soruyor ki, insanoğlunun dikkatini böyle konularda, bu kadar uzun süre toparlayabilmesine hayran kalmamak mümkün değil! Aristo, Plutark, Makrobius, Stephen Hawking… Bir dolu çok zeki adamla aynı problem üzerinde düşünmüş olmak da heyecan verici birşey. Cevap ortada tabii: tavuk yumurtadan.

Ben çocukken, kabuğu kanlı yumurta için, tavuğun yumurtladığı ilk yumurta derlerdi. Eğer bir yumurtayı kırar da içinde, sarısında kan pıhtısı görürsek, o da civciv fetusu idi. O yumurtayı içim gıcıklanarak yer, pıhtıdan uzak dururdum. Bir tavuğun ilk yumurtasının kabuğunun kanlı olup olmadığını bilemiyorum. Ben bir kere doğurdum; üstelik yumurta da değildi ve hiç de fotojenik bir sahne sayılmazdı doğrusu. Ama tavukları bilemem. Yumurtanın içindeki kan pıhtısına gelince, bunun sevimlileşmeye vakti yetmemiş civciv ölüsü olduğu doğru değil. Yumurta oluşurken,sarısının üstündeki damarda küçük bir delinme olursa meydana gelen, basit ve zararsız bir kanama, o kadar. Çok ender görülen bir vaka ama yumurtanın da tazeliğini ispatlayan küçük bir iz. Çünkü yumurta eskidikçe, kan pıhtısı da yumurta sarısı tarafından çözülüyor ve yokoluyor.

Problemimize geri dönelim: İlk kez yumurta mı tavuktan çıkmıştır, tavuk mu yumurtadan? Yumurta, tavuktan çok daha önceden beri var olan birşey. Tavuk henüz dünyada gıtgıtlamıyorken, dinazorlar dahi yumurtadan çıkıyordu. Öyleyse yumurta önce gelmiş demektir. Ama iş tavuk yumurtasına gelince, önce tavuk mu, yoksa tavuk yumurtası mı diye sorarsanız… Cevap yine de yumurta. Yumurtanın içinden tavuğumsu bir yaratık çıkar çıkmaz, yumurta, tavuk yumurtası olma mertebesine yükselmiş demektir! İsmini içinden çıkan şeyden almış olsa bile, yumurta tavuktan daha önce “var”dır.

İnsanoğlu, bu problemin de içinden alnının akıyla çıktığına göre, şimdi söyleyin bakayım: bir zaman makinesine binip de büyükbabanızın çocukluğuna seyahat ederek, daha babanız doğmadan büyükbabanızı öldürmeniz mümkün müdür? Öldürürseniz kendiniz sonradan olamayacağınıza göre, acaba zamanda yolculuk mu imkansızdır,yoksa birbirine paralel iki zaman mı meydana getirmiş olursunuz? Bir sizli, bir sizsiz!

Parma Usulü Tavuk: (4 kişi için)

Yaklaşık 3 cup, makarna veya spaghetti için domates sosu, hazır veya ev yapımı

4 adet kemiksiz ve derisiz tavuk göğsü

½ cup un,az tuz ve karabiberle karıştırılmış

2 yumurta, 1 tablespoon su ile çırpılmış

1 cup kuru ekmek kırıntısı

1 top (yaklaşık 8 ounce) taze Mozzarella peyniri,rendelenmiş

Rende Parmesan peynir

4 kişi için haşlanmış spaghetti

zeytinyağ

Fırını 450 dereceye ısıtmalı. Tavuk göğüslerini ½ inch kalınlığına gelene kadar, varsa et çekiciyle, yoksa ağırca bir tavayla dövmeli. Bunları önce un, sonra yumurta ve en sonunda ekmek kırıntısına iyice bulayarak, kızdırılmış zeytinyağında sadece bir kez alt üst etmek şartıyla, kızarıncaya kadar pişirmeli. Tavukları derince tepsiye yerleştirip, üstüne domates sosunu döküp, Mozarella’yı ve Parmesan’ı serpiştirmeli ve 15 dakika kadar pişirmeli. Spaghetti ve fazladan Parmesan ile servis etmeli.

Yanında Güney İtalya’dan bir kırmızı şarap, sarımsaklı,zeytinyağlı ekmek,salata ve ardından limon merenge pie ile neşeli bir akşam yemeği olur.

Afiyet, şeker.

Tags: Turkish Journal

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment