Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

Yumurtanın Becerileri:

April 6th, 2009 · No Comments

Şu ünlü problem: Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıktı… Büyük ihtimalle tavuk yumurtadan çıktı. Yumurtlayan yaratıklar tavuktan daha önceki zamanlardan beri dünya yüzünde olduklarına göre!

Dünyanın en çok yenen yumurtası kuşların yumurtaları: tavuk, ördek, kaz, bıldırcın. Devekuşu ve hatta İngiltere’de martı!

Bazı yerlerde kaplumbağa yumurtası yerler ama doğrusu ben hiç tatmadığımdan, pek akıl yürütemeyeceğim. Benim yumurtadan anladığım tavuk yumurtası (mümkünse köy tavuğu olsun da sarısı portakal rengimsi olsun) ve tabii balık yumurtası: havyar. Tattığım değişik kuş yumurtalarından en güzeli kayısı kıvamında haşlanmış bıldırcın yumurtası. Hele altında patatesleri çok ince keserek ve bir tabak gibi kızartarak yapılan galettes varsa!

Herşeyin turşusunu kurmakla övünen bir milletiz ama ben Amerika’nın güneyine inene kadar yumurta turşusu görmemiştim hiç. Oysa hem İngiltere’de, hem Amerika’nın bazı yörelerinde ince kıyılıp da bazı yemeklerin yanında servis edilen sıradan bir yiyecek. Hatta içine az pancar suyu ekleyip yumurta turşusunu nefis bir mor renge çevirmek de mümkün.

Türk Yahudiler’in bir yumurta hazırlama şeklini hatırlattı bu bana. Soğan kabuğu, Türk kahvesi ve zeytinyağ içinde ve çok çok kısık ateşte uzun zaman kaynatılan bu yumurtanın hem rengi çok gözalıcı olur, hem de çok yavaş kaynatıldığından, sarısı tebeşire, beyazı lastiğe dönüşmez.

Bir de Çinliler’in bir çeşit yumurtası vardır ki, haklı olarak ismini Yüzyıl yumurtası koymuşlardır. Hem yapması yüzyıl sürdüğünden, hem de yüzyıl saklasanız bozulmayacağından olsa gerek. Sarısı yeşile, beyazı kayverengi jöleye dönüşür ki, yüzyıl yemesem aramam.

Ben eşim Brian’la Türkiye’de yaşarken, bir sokağın köşesinde bir adamcağız çift sarılı yumurta satardı hergün. Nasıl ederdi de bu yumurtaları bulurdu, bilmem. Bir kere de o kadar yumurtadan tek sarı çıksın! Mümkün değil. Hayatlarında çok az yumurta yumurtlamış, çok genç tavuklarda olur bu fenomen. Bazı tavuk cinsleri de daha fazla çift sarılı yumurtlamaya eğilimlidir. Doğrusu adamın tavuklarını ziyaret etmek isterdim.

Yumurtanın sarısının rengi, tavuğun beslendiği yiyeceklerle bağlantılıdır. Hiç renksiz yumurta sarısı yumurtlatmak, hiç renksiz yem vermekle olabilir. Hatta renkli yemlerde sarıyı başka renklerde yaptırmak bile olası ama en azından benim bildiğim kadarıyla Amerika’da yasak.

Ben yumurtanın mutfakta geçirdiği değişimleri büyücülük gibi muhteşem birşey olarak görmüşümdür her zaman. Sadece çıpmakla mayonezin kadife parlaklığını yaratabilirsiniz. Veya beyazından bulutlar atabilirsiniz orta yere! Hamurun maddelerini birarada tutup kek olmasını sağlar. Yorgan gibi puf puf olup omlete dönüşebilir. Çorbayı koyulaştırır. Sabahları kabuğunun kırılıp az tuzla kaşığa dolanan sarısından daha rahatlatıcı bir sahne düşünemiyorum. Ya da ekmekle girişilmek üzere pişirilmiş nefis bir sahanda yumurta! Korkmayınız, sağlıklı bir insanın günde iki tane yemesinde bir sakınca yok. İlla tereyağlı, soslu olacak değil. Karnınız guruldayıp içiniz geçerken bir tanesini yumuşakça haşlayıverin. Sadece 80 kalori ve karbohidratsız ve üstelik protein yüklü!

Çin Mutfağı’nın Yüzyıl değil ama, yılbaşı ziyafetine has Çay Yumurtası dedikleri tarif hem lezzetli, hem de mermerimsi görüntüsüyle masada harika bir göz banyosu:<br> <br>

6 katı haşlanmış yumurta<br> <br>

3/4 cup (ya da su bardağı) soya sosu<br> <br>

2 star anise (anason kokusunda bir Uzakdoğu çiçek kökü)(bulunamazsa, olmasa da olur)

2 tablespoons (ya da çorba kaşığı)siyah çay<br> <br>

1 parça tarçın (iki çimdik toz tarçın da olur)

1 teaspoon (ya da çay kaşığı)toz şeker<br> <br>

1 tablespoon (ya da çorbakaşığı)Sichuan çekilmemiş karabiber (olmasa da olur)<br> <br>

2 parça kuru veya taze mandalina veya portakal kabuğu<br> <br>

Yumurtaların kabuklarını, yumurtalardan ayrılmamalarına özen göstererek, kaşıkla çatlatmalı. Ne kadar çatlak olursa, mermer görüntüsü o kadar güzel olacak.<br> <br>

Yumurtaların üzerini örtecek kadar su ve diğer malzemeleri bir küçük tencereye koyup kaynatmalı. Kaynar kaynamaz ateşi çok kısmalı ve 40 dakika pişirmeli. sonra yumurtaları aynı suda birkaç saat veya bir gece dinlendirmeli. yumurta suda ne kadar kalırsa, renkler o kadar canlı olacak.<br> <br>

Afiyet şeker!

Tags: Lezzet/ Peynir Gemisi

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment