Elif Savas Felsen – Yazilar

Elif Savas Felsen – Yazilar header image 2

Zümrüt Gözlü İksir:

June 1st, 2006 · No Comments

Pelinin kadın isminden başka bir manası olduğunu hatırlayan var mı? Pelin çok güzel çiçekli bir bitkinin ismidir. Bir zamanlar bu bitkiden Avrupa’da absinthe (absint) denilen bir içki yapılırdı ki, ünü edebiyat çevrelerinde adına eserler yaratılmasına bile varmıştı. Dünyada bir içkiyi ilk kez bulanın isminin bilinmesi çok ender bir olaydır. Zümrüt renkli bu içkiyi ilk kez kimin, nerede, ne zaman yaptıgını biliyoruz. Pierre Ordinaire adlı bir adam, absinthe’i ilk kez 1797 yılında pelinden damıtmış.

Pelinin içki yapımında kullanılması aslında bu tarihten de önceye dayanıyor. Hipokrat, bu bitkiden yapılmış ilaçların sarılık ve romatizmaya iyi geleceğini yazmış. Pisagor, şaraba yatırılmış pelinin doğumu kolaylaştıracağına inanıyormuş. Ama o zamanlar pelinden yapılan içkiler acı ilaçlardan başka birşey değilmiş. Zaten absint kelimesi de Yunanca “içilemez” anlamına gelen bir kelimeden türemiş. Beceriksiz ellerde, kötü damıtılmış absint zehir gibi acıdır. Herhalde kelime de o acılıktan bahsediyor olmalı.

Mösyö Ordinaire’in içkisinde pelin, anason, zufa otu, melisa ve hatta ıspanak olduğu tahmin ediliyor. Esas tarifi ölüm döşeğinde iki kızkardeşe bıraktığı söylenir.

Absint, Fransa’da çılgınlığa varan bir sevinçle karşılandı. Entellektüel iddialı hemen her semtin köşesinde absint barları açıldı. Çok özenle işlenmiş gümüşe oturtulmuş şişeler, özel bardaklar, bardakların üstüne oturtulan, şeker eritmeye yarayan kaşıklar ciddi absint meraklılarının evlerini süsler oldu. Tüm bunlarla beraber absint mitolojisi de yaratıldı: bu içki her derde deva olduğu gibi, sanatın da ilham perisiydi. Sizi tüm takıntılarınızdan arındırıyor, yaratıcılığınızı sonsuza kadar açıyor, yepyeni ufuklara götürüyordu. Manet, Picasso, Gauguin, van Gogh, Hemingway, Poe ve daha birçok sanatçı absintin cazibesinde eserler yarattılar. Halüsinasyonlar yarattığı da söylenen içkiye Yeşil Melek adı takıldı. Binsekizyüzlü yılların sonunda hemen hemen herkes gününü birkaç tek absint atarak bitiriyordu.

Her popüler içki gibi, absint de aşırı ününün kurbanı oldu. Güçleri hakkında gerçek ve asılsız hikayeler o kadar yayıldı ki, toplumun bazı kesimlerinde ahlaki çöküntünün sebebi sayılmaya başladı. Günahları öyle abartıldı ki, epilepsi ve veremin suçlusu bile absint oldu. Sonunda bir adamın absint sarhoşuyken karısını boğazladığı bir olayın duruşmaları sırasında konu ayyuka çıktı ve birçok ülkenin içkiyi yasaklamasıyla sonuçlandı. Bugün absint bir yüzyıl boyunca yasaklandıktan sonra ana vatanı İsviçre’de yeniden yasal. İngiltere, Portekiz ve İspanya’da da absint yasağı yok. Pekçok ülkenin yasalarındaki açıklar dolayısıyla içkiyi internetten satın almak da mümkün. İnsanoğlu birşeyi aklına birkez koymuşsa çareler tükenmiyor.

En iyi absint üreticilerinin içkisinde pelin bitkisinin ünlü acılığı can sıkan bir burukluktan çok, tada tat katan bir zenginlik. İçtiğiniz absint yüzünüzü buruşturacak kadar acıysa iyi bir absint değil. İçkinin kendisi zümrüt rengi ama rakı gibi, biraz su ekleyince bulutlanıyor. En iyi bir litre şişenin fiyatı yaklaşık 210 Dolar. 15 çeşit bitkinin biraraya getirilmesinden oluşuyor. Biraz da bazı ülkelerde yasadışı olmasının etkisiyle olacak, absint kültürü bütün hızıyla geri dönüyor. Johnny Deep gibi Hollywood ünlüleri, ellerinde absint bardaklarıyla poz veriyorlar. Büyük ihtimalle şarap, rakı veya votkadan daha fazla hiçbir zararı ya da olağanüstü güçleri bulunmayan bu zarif içkinin tozlanmış yasaklarla tarihe karışacağı yok gibi.

Tags: Lezzet/ Peynir Gemisi

0 responses so far ↓

  • There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment